Vasıl çifti İdlib’te Gümüşhane Mahallesi kuruyor

Gümüşhane eski Milletvekili gelişim insanı Sabri Varan ve eşi Nesrin Vasıl, Suriye’nin İdlib bölgesinde 450 konutluk tıpkı mahalle kuruyor. Yılbaşına kadar bitirilmesi planlanan mahallenin sokaklarına de protokol Gümüşhane’nin ilçeleri olan Torul, Şiran, Kelkit, Köse ve Kürtün’ün adları, mahalle meydanına ise Gümüşhane Meydanı adı verilecek.

Gümüşhane eski Mebus işadamı Sabri Vasıl ve eşi Nesrin Varan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘100 bin briket ev’ kampanyasıyla startını verdiği Suriye’nin İdlib bölgesinde Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi Hazretleri’nin adının verileceği 450 konutluk ayrımsız mahalle kuracaklarını açıkladılar. Briket evlerin AFAD koordinasyonu ile yapımına başlanırken, mahalleye şişman İslam Alimi Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi’nin hesabına ithafen ‘Gümüşhanevi Mahallesi’ adı verilecek. Mahallenin yılbaşına kadar kurulması planlanıyor. Yapılacak yerleşme durumunda mahallenin sokaklarına dahi tören düzeni gereği Gümüşhane’nin ilçeleri olan Torul, Şiran, Kelkit, Köse ve Kürtün’ün adları, mahalle meydanına ise Gümüşhane Meydanı adı verilecek.

Sabri Vasıl, eşi Nesrin Vasıl ile ortak yaptıkları bağışla ilgili şunları söyledi: “Hediye tutarı 10 milyon TL’yi bulan bu iyi işimizi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Aristokrat ve AFAD yetkilileriyle imzalanan protokolle serencam aşamaya getirdik. Yapacağımız 450 konutta soydaşlarımız Belen-Nahiye Türkmenleri eğleşme edecek. Yılbaşından önce konutların bitirilip doğrulama edilmesi planlanıyor. Konut inşaatlarının yapılmasına benzeri ay geçmiş başlandı. Bu konuda Valimiz Sayın Kamuran Taşbilek’in bile ilişki ve emekleri var. Ben bu konuda bizi yönlendiren özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya ve Gümüşhane Valimiz Kamuran Taşbilek’e teşekkürname ediyorum. Konutlar şimdiden soydaşlarımız Bayır – Köşe Türkmenlerine filinta olsun.” – İSTANBUL

Share: