Van’da Uluslararası Avrasya İklim Değişikliği Kongresi yapıldı

Van Yüzüncü Sene Üniversitesi karı sahipliğinde Arsıulusal Avrasya İklim Değişikliği Kongresi düzenlendi.

YYÜ’nün genel ağ sitesinden yapılan bilgilendirmeye bakarak, kongre, Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü aracılığıyla Mühendislik Fakültesi konuşma salonunda gerçekleştirildi.

Kongrede konuşan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, abuhava, doğa ve çevreyle ait konuların dünyadaki ülkelerin az daha tamamının gelişigüzel akıntı edebildiği kıymetli konulardan olduğunu söyledi.

İklim değişikliği ve küresel ısınmanın etkilerinden meze fail Şevli, “İklim değişikliğinin olası etkilerine alın Türkiye’nin fiziki konumuna bakıldığında, risk grubu ülkeler beyninde düzlük alıyor. İklimle ilgilendiren değişimlerin, yaşadığımız bölgedeki etkilerine baktığımızda, Van bölgesinde 2100’lü yıllarda sıcaklıkların 2 ila 4 kademe arasında artacağı ve yağmur miktarının umumi olarak tıpkısı kalacağı adisyon ediliyor. Bu kapsam de buharlaşmanın artması ve Van Gölü kabil sadık havzalardaki suların azalması anlamına geliyor.” dedi.

“Van Gölü Bölge Siper Gösteri Planı ve Aplikasyon Programı” kapsamında alınan önlemlerin önemine dikkati calip Şevli, şunları kaydetti:

“İklim değişikliğinin bölgemizde hayvancılık, ekincilik ve turizm faaliyetleri üstünde hırçın etkilerinin olabileceği belirlenmiştir. Bu nedenle, akarsu kullanımı ve akarsu tasarrufu konularında akıllıca stratejilerin geliştirilmesi ve gelecekte suyun daha bol kullanılması konularında Mekân Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın birlikte kanun çalışmaları devam ediyor. Gine Sayın Emine Erdoğan’ın Liyakatsiz Atık Projesi için üniversitemiz, israfın önlenmesi ve kaynakların elan verimli kullanılması kabil konularda uçucu üniversite adına seçilebilecek genişlik faal namzet üniversitelerdendir. Bu kapsamda sunulacak bildirilerin ve paylaşılacak bilgilerin, gelecekte elan yaşanılası bir dünya üzere mübarek olmasını diliyor, kongremizin gelecek yıllarda daha serbest katılımlarla devam etmesini temenni ediyorum.”

Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu de abuhava değişikliğinin bütün benzeri ekosistemi ve özellikle insanoğlunu girmek amacıyla, dünyada zinde değme canlının geleceğini tehdit fail yer konkre ve yer kırıcı sav olduğunu dile getirdi.

İklim değişikliğinin yarattığı tehlikenin boyutunun haddinden fazla balaban olduğunu anlatım eden Alaeddinoğlu, şöyle devam etti:

“50 yılı çok benzeri süredir, dünyamız az daha sürekli ısınıyor. Zaman, yalım ortalamalarında benzeri derecelik alev artışı, andıran gelecekte 2-3 derecedeki artışla rapor edilecek. Dünyanın bir nice durumunda hava ve abuhava olaylarında artma görülmeye başlanacak, hiç tanıklık etmediğimiz hamam günler artarken soğukların azaldığına şahitlik edeceğiz. Ekstrem yağmur değerleri kaydedilirken sel baskınları tek birlikte ırak ihtimal kaçınan. Zımnında bütün bu sonuçlar konuşu ve içtimai hayatı derinden etkileyecektir.”

Millî ve uluslararası bili dünyasından akademisyenlerin 68 bildiriyle yardım sundukları kongreye Cumhuriyet Altını Başsavcısı Mehmet Nadir Yağdanlık, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Yayla ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Share: