VAN’DA OTELLERDE KAYRAN KALMADI

İRANLI turistlerin yoğunlukta olduğu Van’birlikte, ilkgüz ayında dahi esnafın yüzü gülmeye devam ediyor. 350 bini komşu büyüklük İran almak amacıyla yıl başından bugüne kadar tahminî 430 bin turistin geldiği kentte otellerde meydan kalmadı. Van Otelciler ve Turizmciler Derneği (VANOTED) Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yüksel, kente geleceklerin, kalacak vadi ayarlamadan gelmemeleri tavsiyesinde bulundu.

Sınır komşusu olması nedeniyle özellikle İranlıların tercih ettiği Van’de turizm sezonu etkin geçiyor. Pandemi dolayısıyla eksen kapılarının sınırlı olduğu yaklaşık 2 yılda, kente gelemeyen İranlılar, bu sene esnafın yüzünü güldürüyor. Bu sene Irak ve yandaki ülkelerden bile gelen turistler Van’ın tarihi ve turistik yerlerini geziyor, ahzüita yapıyor ve coşku mekanlarında eğeleniyor. Esnafın yüzünü güldüren turistler, sonbahar mevsimi olmasına karşın kentte kalmayı sürdürüyor.

Bu sene ilkgüz ayına kadar Saray ilçesinde bulunan Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan tahminî 350 bin İranlı gezici giriş yaptı. Değişik ülkelerden gelenlerle birlikte ise bu misil 430 binleri buldu. Van Otelciler ve Turizmciler Derneği (VANOTED) Umumi Heyet Başkanı Yunus Yüksel, alelhusus pandemiden bilahare İran vatandaşlarının ağırbaşlı aynı ilgisinin olduğunu söyledi. Haddinden Fazla aşkın gezici geldiği için otellerin yüzde 100 kırcı olduğunu tamlayan Yüksel, ati turistlere dahi uyarılarda bulunarak şöyle konuştu

Van için haddinden fazla balaban miktarda turist geldiğinden ekolojik ortam otellerimizde vadi kalmadı. Ati olan misafirlerimizden ricamız başlangıçta ayırtma yapıp, ondan bilahare gelmeleri. İran vatandaşları akıbet zamanlarda haddinden fazla daha çok Van’ı yeğleme ettiler. Alelhusus yakın olması ve ahzüita adına üstelik çok akıllıca olmasından dünya Van’a gelerek hem tatillerini hem bile alışverişlerini yapıyorlar ve ülkelerine gelişmemiş benzeri sürede dönebiliyorlar. Hele Van’ımıza uçakla muvasala durumu çok beş altı olması dolayısıyla İranlılar üstelik kişmiri yolunu tercih ediyorlar. Kişmiri aracılığıyla mail olduğundan Van’a muvasala sağlamış oluyorlar. Şu dakika üzere görünen 21 Ekim’e büyüklüğünde derya bitmeme ediyor. Önümüzde hem yılbaşı var hem Noel var. Tıpkısı da konserler eklenince yani yılbaşına büyüklüğünde çok iyicene geçeceğini düşünüyorum

‘TURİZM BACASIZ FABRİKADIR’

Yüksel, Van’birlikte şu anda büyüğü ile küçüğüyle bilcümle otellerimizde meydan kalmadı. Otel doluluk oranları şu anda serencam mertebe efdal. Şöyle diyebilirim yüzde 100 doluyuz. Tabi dilek lazım Edirne kadar olsaydı. Bulgaristan vatandaşları kimlikle geçebiliyorsa ahi ülkemiz İran’dan da İran vatandaşları de kimlikle geçip bizler bile İran’a kimlikle geçebilseydik. Çok henüz yararlı olacaktı. İranlı turistleri ilimizin ekonomisine haddinden fazla nazik kâr sağlıyor. Turizm bacasız fabrikadır ve bu bacasız fabrikayı Van kenti yerine yeryüzü güzel şekilde turistleri konaklatarak ülke ekonomisine kâr sağlıyoruz diyerek konuştu.Share: