Van’da ‘endüstriyel kaza’ tatbikatı çağ kesti

Van’üstelik ‘endüstriyel kaza’ tatbikatı kan kesti

VAN Van’da bir doğal gaz dolum tesisinde 84 yabanlık ekibin katıldığı ‘endüstriyel kaza’ tatbikatı dem kesti.

Endüstriyel kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması amacıyla AFAD, UMKE, Polis Kontrol Istirdat (SAFI), itfaiye aracı, cingöz, Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile üretim personelinden oluşan 84 nefis ekiple manevra gerçekleştirildi. Tatbikatta senaryo gereği; doğal gaz dolum tesisinde hakikat esnasında ayrımsız patlama meydana geldi. Patlama sonrası çıkan yangına itfaiye ekipleri engelleme ederken, AFAD ekipleri ise gine senaryo gereği LPG ambarlama tankı üzerinde çalıştığı tam yaralanan bir şahsı kurtardı. Tatbikatın ikinci aşamasında ise patlama sonrası doğal gaz sızıntısı meydana geldi ve 2 dirilik da gaz sızıntısından etkilendi. Burada etkilenen şahıslara birlikte hususi don giyen Kimyasal Dirim Bilimsel Radyolojik Çekirdeksel ekipleri müdahale ederek bölgeden kurtardı. Bölgeden kurtarılan şahısların ise sağlık ekiplerine konfirmasyon edilmesiyle alay malay manevra başarıyla tamamlandı.

Tatbikat sonrası açıklamalarda mevcut AFAD Taharri Istirdat Irtibat Müdürü Mehmet Ulutaş, Düzce Gölyaka’üstelik meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremde yaralanan vatandaşlara felah diledi. Dolum tesisinde gerçekleştirilen tatbikatın amacının endüstriyel kazalarda müdahale kapasitelerini geliştirmek olduğunu tabir eden Temas Müdürü Ulutaş, “Sınai kazalarda özellikle kimyevi alanlara engelleme etme kapasitelerimizi imar etmek üzere AFAD, UMKE, HIJYENIK, itfaiye aracı, uyanık, çevre şehircilik ve yapılış personelinden oluşan 84 nefis kol ve 17 araçla manevra icra ettik” dedi.

“Bu tuhaf kazalara tedarikli tevessül etmek gerekiyor”

Bünye İşletme Müdürü İsmail Arat ise serbest yetenekli aynı tatbikatın yapıldığını belirterek, “Burada LPG tankında oluşabilecek coşkunluk ve gaz kaçağında ekiplerin müdahale süreci, sistemlerimizin kontrolü, kontrol ve istirdat şeklinde aynı proses işlendi. Tatbikatta çok molekül öğrendik. Böylece kişi sistemimizi yeniden kontrol ika şansı buluyoruz. Bu çeşit kazalara tedarikli koyulmak gerekiyor” diyerek konuştu.

Share: