Van’da ateş tatbikatı

Van’de AFAD koordinesinde 7 kurumdan görevlilerin katılımıyla Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) ve cuşiş tatbikatı gerçekleştirildi.

Tuşba ilçesindeki gaz dolum tesisinde yapılan tatbikatta, AFAD’ın birlikte İl Sağlık Müdürlüğüne vabeste Millî Medikal Istirdat Ekibi (UMKE) ve 112 Evgin Sağlık, Van Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kat Başkanlığı, İl Açıkgöz Komutanlığı, İl Güvenlik Müdürlüğü Polis Güçleri Arama Istirdat (HIJYEN), Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünden 84 personel görev aldı.

Senaryo gereği, 112 Ivedili Davet Merkezine dolum tesisinde coşkunluk ve patlama sonrası gaz kaçağı olduğu ihbarı üzerine muktezi koordinasyonun sağlanarak ilişkin ekipler bölgeye yönlendirildi.

Patlama sonrası çıkan yangın, itfaiye aracı ve tesisteki görevlilerin müdahalesiyle kontrol altına makbuz, yaralanan 2 personel kurtarıldı.

Tesisin bambaşka bire bir bölümündeki doğal gaz sızıntısından etkilenen 2 hayat birlikte koruyucu kıyafetler giyen ekipler tarafından çıkarılarak ambulansa götürüldü.

Tatbikat, yaralıların esenlik kuruluşlarına sevki ve tesisteki güvenliğin sağlanmasıyla sona erdi.

AFAD Kontrol ve Kurtarma Kontak Müdürü Mehmet Ulutaş, gazetecilere, Düzce’de meydana gelen depremde yaralananlara esbak olsun dileklerini iletti.

Paydaş kurumlarla bu sene birçok manevra gerçekleştirdiklerini belirten Ulutaş, “Zaman sınai kazalara engelleme ika kapasitemizi geliştirmek üzere koordineli çalıştığımız kurumlarla alay malay tatbikat icra ettik. Amacımız bu tür kazalara müdahale ika alanımızı imar etmek.” dedi.

Dolum Tesisi Müdürü İsmail Arat üstelik bu kök tatbikatlarla umulur kazalara tedarikli olmayı ve müdahale üzerine repertuvar kazanmayı amaçladıklarını söyledi.

Share: