Van marifet! İranlı turistler Van esnafının yüzünü güldürdü

Van’bile Nevruz ile başlayan ve hala devam fail İranlı seyyar yoğunluğu esnafın yüzünü güldürürdü. 9 ayda 280 bin İranlı gezici şehre geldi.

Her tatil fırsatını değerlendirerek ülkelerinden Van’a gelen İranlı turistler, tarih alıveriş yaparken akşam ezanı saatlerinde ise canlılık merkezlerinde gönüllerince tatilin keyfini çıkarıyor. İranlı turistlerin ziyaretlerinden etraf yüzü gülen Van esnafı ise bunun 12 taban yayılması üzere zaruri cemi çalışmaları yapıyor.

2022 yılının 9 aylık sürecinde 280 binin üstünde turistin konuşma ettiği Van’dahi otellerin doluluk oranının yüzde 90’lara vardığını tamlayan Elite World Van Hotel Genel Müdürü Oktay Aksoy, “Turizm sektörüne baktığımızda bunaltıcı oranda bir doluluk var. Şuan doluluk oranı yüzdelik 90’lara mümasil ve bunun yüzdelik 70’ini yalnız İranlı misafirler oluşturuyor. Bu da henüz evvel yapmış olduğumuz infolarla, valiliğin ve STK’ların yaptığı çalışmalardan kaynaklıdır. Sakil anlamda tıpkısı İran konuk sirkülasyonu yaşamaktayız. Bu de Van ekonomisini ağırbaşlı anlamda faziletkâr yerlere taşımaktadır” dedi.

İranlı turistlerin hemen turizm sektörüne değil, tamam sektörlere aheste bire bir can suyu verdiğini tamlayan Double Tree By Hilton Van Oteli Umumi Müdürü İrem Tinli Angün ise, “İran pazarına minnettarız. Gönlümüz istiyor ki bu haraketlilik sene bazına yayılsın. 12 ay boyunca iyicene amal yapalım. Umuyorum İranlılar bizi daim desteklerler ve ilimizi sonsuz görüşme ederler” ifadelerini kullandı.

İranlı turistlerin Van için şişman tıpkısı potansiyel, büyük bire bir lütuf olduğunun altını çizen Roka AVM Yönetim Kurulu Başkanı Turan Cebbar birlikte, “Bizler Van esnafı yerine İranlı misafirlere topyekun cemaat çıkmamız geçişsiz. Vaktiyle okullar dinlence olduğu antlaşma hele üniversiteli öğrenciler gittiğinde Van tamamen boşalırdı ama bu yıl Van yaz ayında cıvıl cıvıldı. Bu da İranlı misafirler sayesinde oldu” diye konuştu. – VAN

Share: