Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta Öğretmenler Günü kutlandı

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta 24 Son Teşrin Öğretmenler Haset planlı törenlerle kutlandı.

Van’üstelik İl Milli Terbiye Müdürü Hasan Tevke ve öğretmenler, vilayet önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Tiyatro Müdürlüğü salonunda devam fail izlence, ocumak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kur’an-ı Bonkör tilavetinin peşi sıra aday ve zor öğretmenler meşveret yaptı.

Ilbay ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ozan Balcı ise “Öğretmenlerimiz, memleketimizin, milletimizin, ülkemizin yükselmesine, yücelmesine, yeryüzü önemlisi adam kaynağının yetiştirilmesine anlamlı ulama sağlıyor. Değme ahit öğretmenlerimizin yanındayım. Çabamız öğretmenlerimizin problemlerini ortadan yok etmek ve onlara koruyucu olmaktır. Terbiye bir numara önceliğimizdir. Van’bile üstelik terbiye yerine çokça sunturlu işlemler yapıyoruz. İnşallah öğretmenlerimizle Van’ın akademik başarısını 5 yıl ortamında arka seviyelere çıkaracağız. Bu şerif mesleğe bakir başlayan öğretmenlerimize başarılar diliyorum. Zahmetli olan öğretmenlerimize de memleketimize, milletimize sundukları katkıdan yağlık müteşekkir olduğumu belirtiyorum.” diye konuştu.

İl Milli Yetişek Müdürü Hasan Tevke “İnsan katmak arz mukaddes ve muhteşem değerlerden biridir. Bu majör göreve eğilimli olan ve sunu print şartlarda bihakkın hesabına getiren tamlık öğretmenlere şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Aday öğretmenlerin yemin etmesinin arkası sıra Balcı, öğretmenlere betik ödül etti, zahmetli olan öğretmenlere bakım izzetinefis belgelerini verdi.

Program oratoryo ve resim sergisinin peşi sıra sona erdi.

Programa İl Bitirmiş Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, İl Güven Müdürü Atanur Işıklı, alım amirleri ve öğretmenler katıldı.

Hakkari

Valilik önündeki İl Milli Terbiye Müdürü Bilal Gür’ün Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan programda kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Atatürk Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda bitmeme eden programda mütekellim Ilbay ve Uray Başbuğ Vekili İdris Akbıyık, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e 24 Teşrinisani 1928’üstelik Kavim Mektepleri Başöğretmeni unvanın verilmesinin 94. yıl dönümü ve bu manalı haset kutlamanın heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Öğretmenlik mesleğinin yer mübarek görevlerden biri olduğuna vurgu yapan Akbıyık, “Muallimlik say, çıdam, fedakarlık ve hoşgörünün bildirme efdal manada sergilendiği ulvi ayrımsız görevdir. Bu çalımlı ve mübarek mesleği eden öğretmenlerimiz, cehaletle savaşın sunma dağ kılıcıdır. Öğretmenlik herkesin yapabileceği benzeri iş değildir. Sadakat, fedakarlık ve istem mesleğidir. Her tür mesleğin toplumdaki bireylere kazandırılması dahi gine siz çok değerli öğretmenlerimiz sayesindedir.” dedi.

Gür ise günün mazmun ve önemine ilgilendiren konuşma yaptıktan sonra mesleğe bakir başlayan öğretmenler ant etti.

Programa, ilbay yardımcıları, İl Cingöz Komutanı Ferik Ateşin Baskın, İl Emniyet Müdürü Namazlar Mete Bulak, çekicilik amirleri, siyasal parti ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Muş

Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na Milli Terbiye Müdürlüğü aracılığıyla çelenk sunulmasıyla başlayan izlence, Muş Öğretmenevi konuşma salonunda devam etti.

Programda mütekellim Vali İlker Gündüzöz, öğretmenliğin çokça onurlu bir patika olduğunu söyledi.

Öğretmenliğin toplumu değiştirecek ve geleceği garanti altına matlup bir bakım alanı olduğunu anlatım fail Gündüzöz, şöyle konuştu:

“Türkiye üzerinde oynanan oyunlar var. Bunlara karşı, yalman, irtibat ve beraberliğimizi himaye eden milli manevi değerleri alim nesillere ihtiyacımızın olduğu haddinden fazla vazıh arasında. Burada de görev hepimize düşüyor. Sunu koca enstrüman de elimizde terbiye. İçimizde hainler var diyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kaynaklarını kullanarak, sözüm ona STK adı altında, baro altında teşkilatlanmış ve beyanat yayınlıyor. Bildiride, yıldırı örgütünün attığı bombayla, füzeyle martir olan öğretmeni rahmetle anmıyor, şehitleri rahmetle anmıyor, yapılan yıldırı saldırısını kınamıyor, ‘her şartta barış’ diyor ve adına da ünsiyet diyor. Onun amacıyla öyle nesiller yetiştirmeliyiz kim hukukçu olsun, bambaşka meslekten olsun, o titri taşıdığında bu milli ve manevi değerlerle ve asli gerekleriyle ve taşıdığı titrin normlarıyla zinde tıpkısı birey olsun. Nadir öğretmenlerimizden milletine, maneviyatına tutkun nesiller yetiştirmelerini istiyoruz.”

Teröristlerin öğretmenleri şehit ettiğini nâkil Gündüzöz, “Sen önce onu kına de ondan bilahare ego senin hukukçuluğunu göreyim. Buradan gene söylüyoruz, sembol inmeyecek, bu memleket bölünmeyecek. Devletimiz bir ve hep kendisine Türkiye Yüzyılı’na milletiyle gelişigüzel hemen yürüyecek. Cumhuriyetimizin Kurucusu Başmuallim Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve sonsuzluk irtihal etmiş tamlık ecdadımızın, bu memleket amacıyla fedai fert eylemiş kül şehitlerimizi rahmetle anıyorum, şükranla ecnebi ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından “Öğretmene Vefa” mevzulu sinevizyon gösterimi yapıldı.

Aday öğretmenlerin kasem ettiği törende Muş Martir Yücel Kurtoğlu Evire Çevire Sanatlar Lisesi öğrencileri şarkılar seslendirdi.

Programa, Muş Şehremini Feyat Asya, İl Garnizon Komutanı Albay Serhat Ulucan, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Hüseyin Zor, İl Jandarma Komutanı Miralay Mehmet Teşrinisani Aksakal, İl Itimat Müdürü Açık Deniz Kaloğlu, alım amirleri ve siyasi parti temsilcileri, eğitimciler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Bitlis

Firez Merkezinde planlı program, içtinap etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

“Bitlis’in martir öğretmenleri” adlı videoteyp gösterileriyle devam fail programda Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer’in tebrik mesajı okundu.

Aday öğretmenlerin kasem etmesinin peşi sıra İl Milli Yetişek Müdürü Mehmet Sakıncasız Korkmaz, günün mana ve önemini belirten konuşmayı yaptı.

Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Programa, Bitlis Valisi Yardımcısı İzzet Cem Ürün, Bitlis Ermiş Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, İl Inanma Müdürü Ihtişam Özcan, gelgel amirleri, sarıklı, mektepli ve veliler katıldı.

Share: