“Van Gün Doğusu Rum Uluslararası Turizm ve Yolculuk Fuarı” 12. posta kapılarını açtı

“Van Gün Doğusu Küçük Asya Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı”, Expo Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki törenle 12. posta kapılarını açtı.

Birçok ilin birlikte İran ve Irak’tan fuara katılan 250 firmanın temsilcileri, açtıkları renkli stantlarda ürünlerini sergiledi.

Açılış törenine katılan Ilbay ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Şair Balcı, turizm fuarına paydaşlık sağlamaktan bahtiyarlık duyduğunu belirtti.

Van’ın turizm ve kültür merkezi olduğunu ifade eden Balcı, şunları söyledi:

“Sahil yolu çalışmaları devam ediyor. Bu mücahede turizme yardım sağlayacak, kasaba illerden, hassaten yurt dışından, İran ve Irak’tan misafirler buraları görecekler. Çokça iri tıpkısı projeyi de hayata geçireceğiz. Van Kalesi’nin yanındaki Eski Van Şehri’ni ayağa kaldıracağız. Tarihi kimliğine makul şekilde restorasyonunu yaparak Van’ımıza kazandıracağız.”

Kenti bire bir turizm, ticaret, hars, terbiye ve esenlik merkezi adına gördüğünü nâkil Balcı, “Van’a cemaat çıkmamız üretime katkı sağlamamız lazım. Turizm ve hars, esasında ayrımsız sonuç. Biz bir yandan kentin eğitimine, ekonomisine, sporuna, sağlığına, kültürüne, rustik altyapısına, tarıma, çevreye yaptığımız çalışmalarla geleceğimize yardım sağlıyoruz. Bizim genişlik asli görevimiz Van’ın yevmi sorunlarını fasletmek ve gelecek nesillere hazırlamak. Nesiç Tevhit Uran Bölgesi’nde 18-20 bin beyninde kişiyi istihdam edeceğimizi öngörüyorum. Van’ın kalkındırılmasıyla uğraşan ekibin içindeyiz, yani Van’ın hizmetkarıyız.” diye niteleyerek konuştu.

Daha bilahare 2 Ekim’e kadar sürecek fuarın açılışını özne protokol üyeleri, stantları dolaştı ve katılımcılarla ahbapça etti.

Törene, Yüzüncü Sene Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Van TSO Başkanı Necdet Züht, Ajans Asya Fuarcılık Umumi Heyet Başkanı Süleyman Güler, siyasal parti ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.Share: