Van Gölü’nde 615 bin metreküp üst çamuru ve mil çıkarıldı

Van Gölü’nde 615 bin metreküp arka çamuru ve çamur çıkarıldı

VAN – Van Büyükşehir Belediyesince Van Gölü’nde başlatılan icraat sonucunda 615 bin metreküp peş çamuru ve balçık çıkarıldı.

Van Büyükşehir Belediyesi, çevreci projeleriyle Van Gölü’ne avlu vermeye bitmeme ediyor. Gölde senelerce biriken balçık ve balçığı ayıklama çalışmalarını sürdüren ekipler, 1. etaptaki çalışmalarında sona gelirken, 2 ve 3. etaplarda üstelik çalışmalarına başladı.

3 bin 755 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın sunu büyük sodalı gölü ve Türkiye’nin genişlik iri gölü olan Van Gölü kirlilikten arındırılıyor. Van Büyükşehir Belediyesince başlatılan çökelge ve üst çamuru temizliği çalışmaları ile Van Gölü’nün gelecek nesillere daha temiz aynı şekilde bırakılması amaçlanıyor. Mekân Koruma ve Taharri Dairesi Başkanlığının koordinasyonunda bir yılı fazla süredir inceden inceye sürdürülen saflık çalışmasında bugüne kadar yaklaşık 615 bin metreküp çamur ve ense çamuru temizliği yapıldı.

Tuşba ilçesi İskele Mahallesi kıyı kısmında başlatılan 1. etaptaki çalışmalar yüzde 90 civarında tamamlanırken, darülfünun ve İskele 15 Orak Ayı Parkı arasındaki 2. aşama ile İpekyolu ilçesi Yaşar Kemal Parkı kıran kısmındaki 3. etapta ise icraat sürüyor.

50 gelişim makinesi ve 65 personel ile yapılan çalışmalarla gölün 14 kilometrelik kıyı bandında 2 milyon 700 bin metreküp dal çamuru temizlenmesi hedeflenen projede, şu ana kadar 615 bin metreküp dip çamuru ve mil çıkarıldı.

Yapılan icraat sonucunda üniversite sahili, Edremit Yaka Limanı, Akdamar Adası Limanı ve Gevaş Balıkçı Barınağı kabil alanlar da kayırıcı çamurundan arındırılırdı.

Dip çamuru temizliği, gölün ekosistemine olumlu yardım sağlarken, arılık çalışmalarının tamamlandığı bölgelerde yıllar bilahare çokça sayıda kuş türü yine görülmeye başlandı.

Share: