Van depreminde hayatını kaybeden öğretmen İrfan Ataseven unutulmadı

Van’ın Erciş ilçesinde muallimlik yaparken 2011 yılında meydana mevrut depremde 23 yaşında hayatını kaybeden şehit hoca İrfan Ataseven’in ailesi, evlatlarının hatırasıyla hayat tutunuyor.

Karaman’ın Sarıveliler ilçesine bağlı Göktepe beldesi Esentepe Mahallesi’nde güçlü baba Abdullah Ataseven, AA muhabirine, kendisinin dönemin maddi zorlukları ve imkansızlıkları dolayısıyla okuyamadığını ancak çocuklarını okutmak amacıyla elinden ne geldiyse yaptığını söyledi.

Evlatlarını eskiden köy olan mahallelerinde yetiştirdiğini, yaşadıkları bölgede ekincilik alanlarının beş altı olduğunu tabir eden Ataseven, “Bizim köyümüzde insanların okumaktan apayrı çareleri bulunmayan. O yüzden her evden biraz sarıklı vardır. Oğlum üstelik çocukluğundan bu yana bilcümle öğretmen kalkışmak isterdi. Muallimlik onun tutkusuydu.” diye niteleyerek konuştu.

“Öğrencileri ona haddinden fazla bağlanmış””

Oğlu İrfan Ataseven’in eğitimini tamamladıktan sonradan 2 yıl Sarıveliler’de icra vekili muallimlik yaptıktan sonradan Van’ın Erciş ilçesine atandığını tamlayan Ataseven, şöyle bitmeme etti:

“Van’a atandığında çok sevindi. Çünkü temas yerde fariza yapmaya hazırdı. Erciş’te göreve başladı. Orada kendini haddinden fazla sevdirmiş. Öğrencileri ona çokça angaje. Benzeri yıl sonra okullar açıldığında Sarıveliler’e tayini çıkıyor. Bunu duyan öğrencileri okulun uğrunda bekleyip sınıfa girmeyerek, ‘Öğretmenim siz bizi sevmiyorsunuz. O yüzden bizi bırakıp gideceksiniz. Biz birlikte derse girmiyoruz’ diyerek aksülamel gösteriyorlar. O de öğrencilerini üzmemek amacıyla bu atamayı zat isteğiyle durdurup Erciş’te kalıyor. Takdiri ilahi, depremde üstelik hayatını kaybetti.”

” Öğretmenler Günü’nde oğlumu kutluyorum”

Oğlunun kâh öğrencilerinin kimi zaman Van’dan Sarıveliler’e kadar gelip kendilerini musahabe ettiğini, bu durum karşısında duygulandığını söyleyen Ataseven, “Oğlumun öğrencileri öğretmenlerini tek unutmadı. Demin üniversitede okuyan öğrencileri var. Kısacık öğretmenlik hayatında koyu izler bırakmış. Karaman’üstelik benzeri okula ismi verildi. Onu hiç unutamıyorum amma onun üzerine söylenen evire çevire şeyler acımı hafifletiyor. Onunla alım duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Özellikle 24 Teşrinisani Öğretmenler Günü’nün kendisini duygulandırdığını tamlayan Ataseven, “Öğretmenler Günü’nde oğlumun mezarını musahabe edip onun Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Sarıklı arkadaşları gelip görüşme ediyorlar. Keşki yaşasaydı üstelik faal çalışkan onun gününü kutlayabilseydim. Yapacak benzeri şey namevcut. Fakat mezarı başında dua edebiliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: