Vali Çağatay: “Yaşayış ve güveni bütün olan Bitlis yatırım çekmeye başladı”

Bitlis Valisi Oktay Çağatay, huzur ve güveni eksiksiz kendisine Bitlis’in hele akıbet dönemde bunaltıcı yatırımlar çekmeye başladığını söyledi.

Bitlis Nesiç Endüstri ve İşadamları Derneği (BİTSİAD), tayini sâdır Tatvan Kaymakamı ve bir zamanda Bitlis Ilbay Yardımcısı Uğurlu Erdemir onuruna benzeri akşam düzenledi. Geceye katılan Bitlis Valisi Oktay Çağatay, yapı sektörünün kente sağladığı katkılara değindi. Geçim ve güvenin sağlandığı Bitlis’in alelhusus sonuç dönemde ciddi yatırımlar çekmeye başladığına özen calip Vali Çağatay, “Sizler elinizi taşın altına koydunuz. Bu devirde bu bayağı değil. Paranızı koyuyorsunuz, riske giriyorsunuz, kredi alıyorsunuz, işçi çalıştırıyorsunuz, onların getirdiği riskler var. Tabi Bitlis’te Tanrı’a şükür huzur ve düzenlilik cemi. Böyle olunca dahi çokça yatırımcı çekmeye başladı. Organize sanayinin bu kadar hızlı aynı gelişme göstermesi, hem sizleri rahatlattı hem bile bakir yatırımcıları buraya davet etti. Şuanda elimizde vadi tahsisi amacıyla 100’den çok dilekçe var. İlimizdeki bir numara OSB doldu biliyorsunuz. 2018’deki verilerimize bakarak yapı çalışanı sayısı bin 400 civarındaydı. Ama demin bu 8 binin üstünde tıpkısı rakama ulaştı. Daha büyük firmalarda gelmeye başladı, Muazzez kadar, Kiler kabilinden firmalar. Allah felek ederse, markaların gelmesi bizim seziş değerimizi yükseltiyor. Biz kıymetimizin farkındayız. hele konumumuz çok evire çevire. Rahva bölgemiz rastgele yere yakın. Temas yere ulaşım görgüsüz. İkincisi dinç nüfusumuz çok. Bunların beraberinde hakikaten haddinden fazla sunturlu müteharrik benzeri ekibimiz var. Ekibimiz benzeri anda debi edebilen bire bir makine gibi. Bu sayede amal aksamadan yürüyor. Amma yine söylüyorum, yeryüzü iri riski sizler aldınız. Sizlerin yaptığı yatırımlar, işe aldığınız beherglas eş devletin sırtından düşüyor. Ego ilk geldiğimde kapının önünde ayrımsız sürü adam “İş istiyorum, beni işe koyun” diyordu. Amma deminden aksiyon isteyeni lahzada OSB’ye yönlendiriyor ve işe başlatıyoruz. Bu sayede hem sizler üretip kazanıyorsunuz hem dahi izzet kazanıyor. Tanrı kazancınızı bereketli etsin” dedi.

“Bitlis bir buçuk sene içre asgari 15 bin rakamını görecek”

Bitlis’in yapılan yatırımlarla değme sabık bölüm bir talih gibi parladığına vurgu işleyen Ilbay Çağatay, “Bizler yer illerle üstelik görüşüp durum değerlendirmesi yapıyoruz. Bizlere, “Siz bire bir felek kabilinden parlıyorsunuz” diyorlar. O nazik markalarla bu arada, sizlerin dahi yatırımlarıyla beraber bu şehir gelişigüzel güzeşte aktarılma süfli benzeri baht gibi parlıyor. Bu hemen OSB ile ilişkin değil, Tatvan, Yabani Armut, Adilcevaz, Güroymak, Hizan’dahi bir şekilde. Hele Hizan sonuç dönemde etkili benzeri atak süresince. Bunlar çokça iyice gelişmeler. İnşallah Bitlis’in kâffesi, nasipse aynı buçuk yıl zarfında minimum 15 bin rakamını görecek. Bu haddinden fazla nüfuzkâr tıpkı özdek, Bitlis için da hayal birlikte edilemeyen bire bir şeydi. Bu sahne benim idarecilik dönemimde, arkadaşlarımla bana dahi, sizlere dahi felek oldu. Tekin satış ve emeği güzeşte özge düzentileme arkadaşlarımız özellikle görünmek için ben hepinize tekrardan çokça teşekkürname ediyorum. Cenabıhak emeğinizi evinsiz etmesin. Kazasız ve belasız üretimler yapmayı felek etsin” ifadelerini kullandı.

Tatvan Kaymakamı Uğurlu Erdemir ise, yapılan çalışmaların envestisman ve istihdama dönüştüğünü görmenin kendisini mutlu ettiğini belirtirken, BİTSİAD Başkanı İrfan Demirkanoğlu de tekstil sektörünün kentte aylık 80 – 90 milyonluk bire bir akça akışı sağladığını söyledi. Son firmalarla birlikte kentteki nesiç atölyesi sayısının 40’ı geçtiğini tamlayan Demirkanoğlu, Tatvan Kaymakamı Uğurlu Erdemir özellikle oluşmak üzere bindi ve yardım sunan herkese teşekkürlerini iletti.

Plaket sunumuyla bitmeme eden izlence çalgı aleti dinletisi ile sona erdi. – BİTLİS

Share: