Uşak Valisi Ergün, gato otu hasadına katıldı

Çeltek Valisi Turan Ergün, ilde bu yıl 3 bin 500 titrem çörek otu rekoltesi beklendiğini bildirdi.

Kökez Köyü’nde benzeri kurs otu tarlasına giden Ergün, çiftçilerle kardeşçe ederek İl Tarım ve Orman Müdürü Nihat Ağan’dan mahsul karşı hikmet aldı.

Ergün, elan sonradan biçerdövere binerek gato otu hasadı yaptı.

Gazetecilere açıklamasında kurs otu ekiminin 2016 yılında Çeltek Valiliği İl İdaresi marifetiyle yapılan 1 tonluk nesil dağıtımıyla başladığını nâkil Ergün, bu yıl ilk teşrin alanlarının 32 bin dekara ulaştığını belirtti.

Bu sene rekoltenin bile oldukça ferah olduğunu dile getiren Ergün, “Kısaca 3 bin 500 titrem rekolte bekliyoruz. Bu, ilk başladığımızdan bu yana kestirmece yüzdelik 500 artış emreylemek. Türkiye’üstelik kurs otu ekilen arazinin yüzdelik 27’si Yardımcı’ta, üretilen im kendisine birlikte yüzdelik 32’si Yardımcı’ta olacak bu yıl. Bu vahim tıpkı miktar.” dedi.

Hasadın peşi sıra köydeki kahvehanede vatandaşlarla kardeş kardeş fail Ergün, elan sonra birlikte Pınarbaşı Beldesi’nde Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında 1 milyon 595 bin lirası atıfet, 2 milyon 120 bin teklik bütçeyle hayata geçirilen arık bakliyat ayıklama ve paketleme tesisini gezdi.

Ergün, Selçikler Beldesi’nde 44 yıllık aranın arkası sıra gine hafriyat çalışmalarının başlatıldığı Sebaste Antika Kenti’ne anbean İl Kültür Turizm Müdürü Sabri Ceylan’dan bilgi aldı.

Ergün’e programlarında AK Tümen Çeltek Milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Devir ile CHP Yardımcı Mebus Özkan Alev üstelik eşlik etti.

Share: