Ünlü edip Salman Rüşdi’ye bıçaklı atılım

Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi, BENDE’nin New York kentinde katıldığı tıpkı etkinlik sırasında müzakere yaparken saldırıya uğradı.

New York Polisi aracılığıyla yapılan açıklamada, bıçaklı benzeri kişi yoluyla saldırıya uğrayan Rüşdi’nin boynundan bıçaklandığı, saldırganın ise gözaltına alındığı belirtildi.

Chautauqua Enstitüsü’nde yaptığı istişare sırasında bıçaklanan 75 yaşındaki Rüşdi, helikopterle hastaneye kaldırıldı.

New York Valisi Kathy Hochul olaydan kestirmece 1 saat sonraları düzenlediği matbuat toplantısında Rüşdi’nin hayatta olduğunu söylerken, keyif durumuyla ilgili teferruat paylaşmadı.

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALMIŞTI

Prestijli tıpkı yazın ödülü olan Booker ödülüne erbap edip Rüşdi’nin, 1988’bile yayınlanan Iblis Ayetleri ünlü kitabı İslam’a taşlama içerdiği gerekçesiyle eleştirilmişti. Rüşdi, sürrealist, orun-modern kendisine nitelendirilen romanı zımnında ahiret yolculuğu tehditleri almıştı.

Kitabın yayınlanmasından 1 yıl sonraları İran’ın dini lideri Ruhullah Humeyni, Rüşdi’nin idamını istemiş ve öldürülmesi için 3 milyon dolar ödül koymuştu. Elan sonraları nısıf resmi bir İran dini vakfı ise 2012’dahi ödüle 500 bin dolar daha eklemişti.

SALMAN RÜŞDİ KİMDİR?

Salman Rüşdi 19 Haziran 1947 yılında Hindistan Bombay’bile doğdu. Hint kökenli Britanyalı edip ve romancıdır. Romanlarının çoğunda Hindistan’ı bahis alır. Ifade dili fantazya ve gerçekliği iç içe geçirmiş şekildedir.

Güntar Grass, Mikhail Bulgakov’dan etkilenmiştir. Booker ödülü ve değişik haddinden fazla ödülün sahibidir. Rüşdi, Urduca ve İngilizce konuşmaktadır. Mutekit aynı ailede dünyaya gelmiştir. 1964 yılında farklı Müslümanlar ile birlikte mecburi yerine Pakistan’a göç ederek Karaçi’ye yerleşmiştir.

Rüşdi, Cambridge’dahi zaman eğitimi aldı. Hayalî haber çevirgeç denemesi olan geçmiş romanı Grimus eleştirmenlerin dikkatini çekti. Gece yarısı Çocukları romanı ile benzeri çok ödülün sahibi oldu ve dünya çapında ad kazandı.

Hindistan tarihini ve politikasını eleştiren bu romanı Hindistan’üstelik yasaklandı ardından Pakistan’bile yasaklanarak tıpkısı akıbete uğradı. “Şeytan Ayetleri” isimli kitabı hediye almış olsa de İslam’a hakeret ettiği gerekçesi ile Hindistan ve Güney Afrika’dahi yasaklandı. Bu yasaktan sonradan Humeyni eliyle edip amacıyla ölüm fetvası verildi.

Share: