Üniversite öğrencileri yalan istihsal tesisinde kullanışlı terbiye görüyor

Van’ın Tuşba ilçesinde Ekincilik ve Rustik Kalkınmayı Terviç Kurumundan (TKDK) alınan yardım destekle kurulan mantar üretim tesisinde bölgenin mantar hastalığı ihtiyacı karşılanırken, üniversite öğrencilerinin kılgısal yetişek almalarına birlikte yardım sunuluyor.

Van Yüzüncü Sene Üniversitesi Kültür Fakültesi öğrencileri, Bulak Tarım Ürünleri şirketi vasıtasıyla, TKDK’nın desteğiyle kurduğu tesise gelerek mantar üretimi üzerine kılgısal yetişek görüyor.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erek Tunçtürk, AA muhabirine, Tarım Fakültesi kendisine uygulama derslerinin benzeri kısmını tesiste gerçekleştirdiklerini söyledi.

Mantarın ayrımsız zamanda Ekincilik Fakültesi ile münasebetli olan bir düzlük olduğunu belirten Tunçtürk, şunları kaydetti:

“Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeyda Çavuşoğlu hocam daim buraya gelip gidiyor, eğitimler veriyor. Bura öğrenciler için tıpkı uygulama alanı oldu. Öğrencilerimiz uygulama derslerini burada görüyor. Gelecekte onlar üzere bir aksiyon alanı oluşturuyor. Burada müteharrik 40’a andıran arkadaşımız var ve bunların birçoğu Ziraat Fakültesi’nde öğrenci olanlar evet birlikte mezun olanlar. Bu açıdan mezunlara ve öğrencilerine iyi benzeri aksiyon kaynağı olduğunu düşünüyorum.”

Tesisin Ekincilik Bakanlığının destekleriyle kurulduğunu dile getiren İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş ise “Bölgemiz üzere majör aynı kasılma. Birçok ilin mantar hastalığı ihtiyacı buradan karşılanıyor. 40’a mail kişinin istihdam edildiği organizasyon ihracat yapmaya hazırlanıyor. Bu geliştiği ant farklı testlerin kurulmasına miftah olacaktır.” dedi.

Tesis müdürü Kubilay Davet Gidersu ise, “YYÜ ile işbirliği dahilinde Tarım Fakültesindeki öğrencilere seçme ay kapılarımızı açıyoruz. Tesisimizde tarımsal ve kimyasal reçete kullanmadan üretim yapıyoruz. Sentetik iklimlendirmeyle 365 zaman 24 saat üretim devam ediyor. Güney ve Gün Doğusu Anadolu bölgelerindeki marketlerin yayın satıyoruz. Gürcistan’a ilk ihracatımızı gerçekleştirmek için zaruri girişimlerde bulunduk. Hedefimiz bitişik ülkelere yalan yırtılmak.” diye konuştu.

Share: