Unesco Uluslararası Neşet Ertaş 10. Yıl Yâd Programı’na Çetin İlgi

‘Bozkırın Tezenesi’ büyük âşık Neşet Ertaş’ı adlandırmak için Kırşehir Belediyesi vasıtasıyla hazırlanan “UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Yıl Anma Programı”, ilk gününde alçak bent gördü.

25 Eylül 2012 tarihinde hayata gözlerini yuman nazik şair Neşet Ertaş’ı adlandırmak amacıyla Kırşehir Belediyesi marifetiyle gerçekleştirilen “UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Yâd Programı”, Neşet Ertaş Firez Sanat Merkezi’nde Okan Gaye Öztürk, Küçümseme Bilgili Tokel, Hilmi Şahballı ve Abdullah Gün aracılığıyla gerçekleştirilen “Neşet Ertaş” konulu tıpkı panelle başladı.

Ilbay Hüdayar Mete Buhara’nın üstelik katıldığı panelde, programları dolayısıyla panele katılamayan CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun, İYİ Tümen Umumi Başkanı Meral Akşener’in ve CHP Kırşehir mebus Pek İlhan’ın gönderdikleri kutlama telgrafları okundu.

Panel açılışında, panele İYİ Parti Umumi Başkanı Meral Akşener namına katılan İYİ Parti Ankara mebus Ayhan Altuntaş ile Vali Hüdayar Mete Buhara, birer müşavere yaptı.

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ise konuşmasında şunları söyledi:

“Kırşehir Belediyesi namına hazırladığımız, ‘UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Sene Anma Programı’ kapsamında bugün burada ‘Neşet Ertaş’ konulu panelde kâin tüm katılımcılara hoşgeldiniz diyorum.

25 Eylül 2012’bile aramızdan ayrılan, büyük ozanımız ‘Bozkırın Tezenesi’ Neşet Ertaş, mütevazı yaşam biçimiyle, türkülerinin insana ve hayata dokunuşuyla, insana ve geleceğe olan fideist ve umuduyla; benzersiz sesi ve yorumuyla Anadolu abdal geleneğinin öncüsü ve bozlak kültürümüzün genişlik iri temsilcisi olmuştur.

Başta iri ozanımız Neşet Ertaş tevessül etmek üzere, Küçük Asya abdal geleneğinin hep temsilcileri yardımıyla bozlağın anavatanı olan Kırşehir’imiz, çalgı alanında UNESCO’nun Üretken Şehirler Ağı’na giren evvel ve yegâne kent olmuştur. Bu da hepimiz amacıyla çok balaban aynı gurur kaynağıdır. UNESCO Yatırıcı Şehirler Ağına örgen 49 büyüklük şehrinden taahhüdünü yerine getiren 3 şehirden birinin de Kırşehir olduğunu buradan tıpkı defa daha uyarmak isterim.

Bu geleneğin yaşatılması, hak ettiği değere erişmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması için planladığımız oylumlu çalışmalara, Dünya Saz Şehri olan Kırşehir’dahi artık dahi açıklık vermeden devam edeceğiz.

‘UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Anma Programı’ kapsamında az sonraları değerli panelistlerimiz sayın Okan Kasıt Öztürk, sayın Alay Hakim Tokel, sayın Hilmi Şahballı ve sayın Abdullah Gündüz bizlere nazik ozanımız Neşet Ertaş’ı anlatacaklar. Kendilerine şimdiden programımıza kalite verdikleri için teşekkürname ediyorum.

Şişman ozanımız Neşet Ertaş’ı aramızdan ayrılışının 10’uncu yılında tutku ve yağmur le anıyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.”

Panelistlerin konuşmalarının arkası sıra Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş üstelik benzeri konuma yaparak programın hazırlanmasında emeği geçenleri kutladı.

“UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Ihtifal Programı” kapsamında yapılan panelin peşi sıra Neşet Ertaş Firez Nutuk Merkezi önünden Cacabey Meydanı’na akilane küçümseme yürüyüşü gerçekleştirildi. Kortejin Cacabey Maydanı’na gelmesinin ardından konser programı açılışı yapıldı.

Başkan Ekicioğlu, burada yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi:

“UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Sene Ihtifal Programı için Gürcistan’dan, İtalya’dan, Almanya’dan; Kütahya, Afyonkarahisar, Bursa, Hacıbektaş ve Kırklareli ilkin atılmak üzere ülkemizin farklı şehirlerinden mevrut sevgili konuklar ve değerli Kırşehirli hemşehrilerim, sizlerle Ozanlar Diyarı Kırşehir’imizde tıpkısı arada bulunmaktan çekicilik duyuyoruz. Hepiniz hoşgeldiniz.

Kırşehir Belediyesi yoluyla 23-24-25 Eylül 2022 tarihleri için hazırlanan; UNESCO Çalgı Aleti Şehirleriyle birlikte kuma programlar ve ülkemizdeki ayrımlı yaratıcı alanlardaki UNESCO Şehirleriyle gelişigüzel planlamaların yapılacağı ve bu vesileyle birlikte bire bir arada bulunacağımız UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Sene Yâd Programı’nı siz zer konuklarımızın da katılımlarıyla başlatmış bulunuyoruz.

25 Eylül 2012 tarihinde ‘bu dünyadan geçen’ Neşet Ertaş, alçak gönüllü dirim biçimiyle, türkülerinin insana ve hayata dokunuşuyla, insana ve geleceğe olan inancı ve umuduyla; benzersiz sesi ve yorumuyla Küçük Asya abdal geleneğinin öncüsü ve bozlak kültürümüzün genişlik büyük temsilcisi olmuştur.

Başta Neşet Ertaş atılmak üzere, Rum abdal geleneğinin bilcümle temsilcileri sebebiyle bozlağın anavatanı olan Kırşehir’imiz, enstrüman alanında UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na giren önce ve yegâne şehir olmuştur. Bu birlikte hepimiz amacıyla çok balaban ayrımsız kurum kaynağıdır.

Bu geleneğin yaşatılması, adalet ettiği değere erişmesi ve ati kuşaklara aktarılması için planladığımız muhteşem çalışmalara, Dünya Müzik Şehri olan Kırşehir’dahi artık üstelik vuzuh vermeden bitmeme edeceğiz.

UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Sene Ihtifal Programı’nın, UNESCO Şehirlerinin üyelerini üstelik elan fazla birbirine yaklaştırmasına açacak olacağını düşünüyoruz.

Bilindiği amacıyla ‘Bozkırın Tezenesi’ nazik ozanımız Neşet Ertaş, 2012 yılındaki vefatından geçmiş, 2009 yılında UNESCO tarafından “Yaşayan koca hazinesi” unvanını almıştı. Neşet Ertaş hemen ırlamak belirten biri değil, ayrımsız zamanda kendine ilişik yapısı olan benzersiz ve özgün bir ulama arak ustasıdır; bu nedenle dahi ‘Bozkırın Tezenesi’ unvanıyla anılmaktadır.

Sesiyle, yorumuyla, sazıyla ve istem felsefesiyle cihanşümul değerlere taşınmış olan Büyük Ozanımız Neşet Ertaş’ın ahiret yolculuğu yıl dönümünün ’25 Ilkgüz’ olması zımnında bu yıl 10’uncusunu düzenlediğimiz yâd programının adını bile UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Ihtifal Programı yerine belirledik.

UNESCO unvanını taşıyan şehirler olarak bir bina altında bulunmamız ve UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Ihtifal Programı söyleminden bile anlaşılacağı amacıyla, kültürel ve sanatsal faaliyetlerinin birbirini etkilemesi ve el birliği potansiyelinden hareketle, ilkin saz oluşmak üzere tamam sanatsal faaliyetlerin ve yaratımların birbirini beslemesi ve desteklemesi düşüncesiyle sizlerle alay malay olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

23-24-25 Eylül günlerinde yapacağımız UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Ihtifal Programı dahilinde, maskara Kırşehir’imizin kültürel değerlerini sizlerle paylaşırken; değerli misafirlerimizin mevrut oldukları şehirlerin üstelik kültürel değerleriyle buluşmanın fırsatını yakalamış olacağız.

Dünyadaki bir nice çalgı aleti otoritesi vasıtasıyla sesi ve sazıyla söylence kendisine akseptans edilen Istek Dağı’nın kederli yüreği, Rum abdal geleneğinin temsilcisi şişman ozanımız Neşet Ertaş’ı, aramızdan ayrılışının 10’uncu yılında ilişik, ürkmek ve özlemle anıyor, hepinize saygılarımız sunuyorum.”

Cacabey Maydanın’ndaki programda konuşmalarının peşi sıra Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu, ozanlar; Halil Açık, Amaçlanan Feryadi ve Hilmi Şahballı, Gürcistan, İtalya ve Almanya’dan gösteri ekipleri ile müzik grupları gösterilerini sergiledi. İlk günün kapanış konserinde ise âşık Okan Garaz Öztürk hayalet aldı.

Share: