Ulf Krıstersson: İsveç, Üçgen Anlaşmayı Gözü Kapalı Uygulayacak

İsveç’mağara kullanılmamış Başbakanı yerine seçilen Ilımlı Muhafazakar Fırka lideri Ulf Kristersson, meclisteki konuşmasında “İsveç’ mağara savunma ve güvenlik politikasındaki söz konusu sıra değişikliği Hükümetin çalışmalarına kez gösterecektir. Bu sebepten çevre Hükümet, hem üyelikten ilk hem birlikte örgen olduktan sonraları İsveç, Türkiye ve Finlandiya arasındaki üçlü anlaşmayı göz kırpmadan uygulayacaktır. Terör örgütlerine paydaşlık yasaklanacak” dedi.

İsveç’te 11 Eylül’bile yapılan seçimin arkası sıra kurulan koalisyon hükümetinin  Başbakanı namına seçilen Ilımlı  Muhafazakar Öğür lideri ve İsveç’mağara eskimemiş Başbakanı Ulf Kristersson, bugün mecliste konuşma yaptı. Hükümet Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Kristersson konuşmasında ülkesinin NATO üyeliği ve Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortada imzalanan Müselles Uyuşma Muhtırası’na ilişkin şunları söyledi:

“Seçimler yaklaşırken aut, savunma ve düzenlilik politikaları alanlarında üç bata çıka alın karşıyayız.

Bunlardan ilki, Finlandiya ile beraber NATO üyelik sürecini izafe etmek, ardından İsveç’mağara savunmasını pekiştirmek ve organ yerine yükümlülüklerimizi hesabına ifham etmek ve dahi kendimizi sistemli adına NATO’nun değişik yapılarına entegre girmek. İsveç’ in defans ve düzenlilik politikasındaki bahis konusu kol değişikliği Hükümetin çalışmalarına öğün gösterecektir.

Bu sebepten ötürü Hükümet, hem üyelikten ilk hem üstelik örgen olduktan sonra İsveç, Türkiye ve Finlandiya arasındaki üçgen anlaşmayı gözü kapalı uygulayacaktır. Terör örgütlerine ortaklık yasaklanacak.”

Share: