Ukraynalı karı doktor Olena, Hakkari’de görev yapıyor

Hakkari Ihtişam Hastanesinde görev işleyen Ukraynalı Bala Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Olena Erkun, kentteki çocukların sağlığına kavuşması için çabalama gösteriyor.

Ukrayna’nın Danylo Halytsky Lviv Ulusal Tababet Üniversitesinden 1995’te çıkışlı olan Erkun, benzeri üniversitede iki sene Yavru Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlığı eğitimi gördükten sonra 20 sene süresince ülkesindeki hastanelerde fariza yaptı.

Ülkesinde tanıştığı Türk baytar hekimle 2015’te evlenerek İstanbul’a yerleşen Erkun, akreditasyon sınavını geçerek Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Yavru Sağlığı ve Hastalıkları Asıl Bilim Dalı’nda dört sene araştırma görevlisi yerine çalıştı.

Türkiye’de de uzman namına işlemek için geçen yıl girdiği Tıpta Eksperlik Eğitimi Giriş Sınavı’nda (TUS) liyakatli olan Erkun, Esenlik Bakanlığınca zorunlu hizmet kapsamında şubatta Yüksekova Mehabet Hastanesine atandı.

İl Afiyet Müdürlüğünün Hakkari Oran Hastanesinde görevlendirdiği Olena Erkun, mesleğini tutkuyla sürdürüp yakından ilgilendiği hastalarına onma olmaya çalışıyor.

“Tek pişmanlık duymuyorum”

Erkun, AA muhabirine, yedi yıl ilk evlenerek Türkiye’ye geldiğini, burada eksperlik eğitimini tamamladıktan sonra Türk vatandaşı olduğunu söyledi.

Bu sene küçük ay ayında kente atandığını tamlayan Erkun, şöyle konuştu:

“Burayı çokça beğendim. İnsanları çok bereketli, sabırlı ve hürmetli. On Paralık şikayetçi değilim. Çok evire çevire doğası, dağları var. On Paralık nedamet duymuyorum. Hakkari’yi aslında bilerek seçtim. Tercih ederek buraya geldim. Bazı Bazı hastalar çok oluyor amma hepsine özenle bakıyorum. Burada şartlar dahi ongun. Mesleğimi, çocukları çok seviyorum. Kollar bizim hayattaki sunu güzelce varlıklarımız. Onlara bol bakmamız lazım. Onlar size yalan söylemez. Çocuklarımız bilcümle dimdik olsun.”

Ülkesinde yaşanan olumsuzluklardan şişman üzüntü duyduğunu vurgulayan Erkun, kalbinin ülkesiyle olduğunu hem Ukrayna’yı hem dahi Türkiye’yi çok sevdiğini anlattı.

Başhekim Amaç Fert Kara dahi kentin jeopolitik adına yetişkin bir konumda bulunduğunu anlatım etti.

Kentte vatandaşlara en dolgunca sağlık hizmetini verebilmek için ellerinden geleni yaptıklarına değinen Karaca, şunları kaydetti:

“Artık ilçelerimizde üstelik ehlivukuf doktorlarımız vatandaşların derdine tılsım oluyor. İlimizde bile birçok uzman doktor fariza yapıyor. Bazen branşlarda 3-4 uzman doktor çalışıyor. Bu doktorlardan biri dahi Çocuk Hastalıkları Uzmanımız Olena hocamız. Kendisi Ukraynalı ve kestirmece 25 yıllık uzmanlık tecrübesi var. Hastanemizde dahi kalburüstü, özverili bir şekilde fariza yapıyor. Alelhusus kullanılmamış doğan bölümünde haddinden fazla emekleri var. Namına hastanemiz, ilimiz adına teşekkürname ediyoruz. Buraya ati doktor arkadaşlarımıza şunu söyleyebiliriz; Hakkari’bile sahn var, keyif var. Gelin burada vatandaşlara bakım edin. Sizin üzere elimizden hangi gelirse yaparız. Doktorculuk lahut benzeri meslektir. Iflah veren ele vefa bizim şiarımızdır.”

Çocuğunu araştırma ettiren Kezban Alp üstelik Olena Erkun’un ilgisinden kıvançlı kaldıklarını ve tafsilatlı süre kentte görev yapmasını istediklerini dile getirdi.

Share: