Ukrayna, 26 bine mail savaş suçu iddiasını soruşturuyor

Ilkokul ay geçmiş Rusya marifetiyle Ukrayna’ya alın yapılan istiladan bu güne Ukrayna, kavga suçu şüphesiyle 26 bine yakın vakayı inceliyor:

Başsavcılığın uğraş suçları dairesi başkanı Yuri Bilusov, halihazırda 135 kişiye sevgili açılmışsa da şu anda bunlardan yalnız 15’inin vakfedilmiş, 120’sininse bibi firarda olduğunu söyledi.Reuters vukuf ajansına yaptığı açıklamada, Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta başlattığı istiladan bu yana 13 davanın mahkemelere anlama ettiğini ve 7 karar verildiğini belirtti.

Mayıs’ta 21 yaşındaki tutsak bir Zalim askeri, Ukrayna’da çarpışma suçları davasında hüküm giyen evvel sevimli oldu. Silahsız bir sivili öldürmekten müebbet hapse mahkum edildi.

Bilusov, “Kimi Vakit bize sebep bu büyüklüğünde (…) düşük rütbelileri sorun ettiğimiz soruluyor. Çünkü fiziki yerine buradalar” dedi:

Şayet generaller fiziki namına burada olsalardı ve onları ele geçirebilseydik, kesinlikle generallere ülkü açardık.

Istihbarat Buça’üstelik haddinden fazla sayıda sivilin, bazıları elleri ilişkin aynı şekilde, sokakta ölüme terk edildiğini öne sürerken, uydu görüntüleri dahi kasabadaki bir şişko mezarın mevcudiyetini gösterdi.

ESIR Başkanı Joe Biden, Putin’i “kavga suçlusu” zar etti ve Ukrayna Ululuk Başkanı Volodimir Zelenski, Buça’daki durumu soykırım eylemi namına niteledi.

Rusya’nın Ukrayna’bile insancıl hukuku ihlal ettiği iddialarına ilişkin namına Nisan’dahi yayımlanan önceki bağımsız milletvekili soruşturma, haddinden fazla sayıda uğraş suçuna dair kanıtlar buldu.Avrupa Asayiş ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) aracılığıyla hazırlanan yöre anlatım, abluka altındaki liman kenti Mariupol’da aynı bala hastanesi ve tiyatronun bombalanmasının ve binlerce Ukraynalının zorla Rusya’ya götürülmesinin cidal suçu yapılanma ettiğini ortaya koydu.

Müfettişler, sivillerin Acımasız birlikleri vasıtasıyla gözaltına alındığına ve işkenceye varan dağ muameleye maruz kaldığına dayalı “emniyetli raporlar” olduğunu söyledi.

Ukrayna’dan yola çıkan darı iki canlı gemi Çanakkale Boğazı’ndan geçti

 

Ukrayna’dan tahıl taşıyan sefine Kocaeli’da

 

Arsıulusal Af Örgütü Ukrayna’dan özür diledi

 

Share: