Tutum Eş Güdüm Yerleşmiş erke sektöründeki gelişmeleri görüştü

Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapılan Ekonomi Eş Güdüm Kurulu (EKK) toplantısı sona erdi. Enerji sektörünün sonuç durumunun ele alındığı toplantıda, Faaliyet ve Içtimai Asayiş Bakanlığı ile Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı ortada ‘Uygulayım Bilimi ve AR-GE Faaliyetleri Alanında İşbirliği ve Bilim Paylaşımına İlişkin Protokol’ imzalandı.

Iktisat Koordinasyon Müesses toplantısı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Iş ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilim Adamı, Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Cumhurbaşkanlığı Izleme ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ile ilgilendiren kurumların temsilcilerinin katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye ekonomisine ilişkin kâin görünüm ve beklentiler ile bağırsak ve aut finansman tarafındaki gelişmeler değerlendirildi. Önümüzdeki dönemde kamuoyu ile paylaşılması muhtemel Ilımlı Vadeli Program’ın (2023-2025) tedbir süreci çerçevesindeki icraat üzerinde duruldu.

Toplantı sonrasında yapılan kayıtlı açıklamada, “Toplantıda ham yer yağı ve doğal gaz fiyatlarındaki akıbet dönme ezgi üstelik dahil girmek için global düzeydeki gelişmeler dikkate alınarak ülkemiz enerji sektörünün görünümü ve ati dolaşma gizil eğilimleri değerlendirilmiştir. Ayrıca daha ilk gerçekleştirilen EKK toplantılarında alınan kararların aplikasyon sonuçları gözden geçirilmiş, bu kapsamda atılması gereken destekleyici adımlar görüşülmüştür. Sonuç kendisine nitelikli eş kaynağını ve yatırımları ülkemize çekecek çalışmalara anne oluşturacak ‘Teknoloji ve AR-GE Faaliyetleri Alanında İşbirliği ve Haber Paylaşımına İlişkin Protokol’ Düzentileme ve Sosyal Asayiş Bakanlığı ile Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı ortada imzalanmıştır” denildi. – ANKARA

Share: