“Türkiye’nin önce uzay yolcusu” adaylarının eğitildiği Eskişehir’deki askeri kalıp görüntülendi

Milli Feza Programı kapsamında Türkiye’nin insanlı önceki gök görevi üzere belirlenen adayların mütenevvi testlere tabi tutulduğu Eskişehir’deki Çekicilik Kuvvetleri Komutanlığı Uçucu Sağlığı Araştırma ve Terbiye Merkezi (USAEM), kapılarını Rum Ajansına açtı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Milli Uzay Programı kapsamında belirlenen “Türk Uzay Yolcusu ve Veri Misyonu” görevini başlatması konusunda https://uzaya.gov.tr/ internet adresinden başvurular kabul edildi.

Başvuranlar arasından Arsıulusal Gök İstasyonu’na başvurmak üzere zaruri şartları taşıyanlar belirlendi.

“Türkiye’nin önce feza yolcusu” oluşmak üzere seçilen adaylar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Eskişehir’deki Albeni Kuvvetleri Komutanlığı USAEM Başkanlığında koca faktörü zımnında oluşan tayyare kazalarının genişlik uzuv indirilmesi için pilotlara uyguladığı gâh özel eğitimlerden geçirildi.

USAEM’dahi akademik eğitim bilimi sunulan adaylara, kilolu tazyik odasında 25 bin ödeşme irtifa basıncı ve G kuvvetine (apansız çabukluk değişimleri ve manevralar sırasında pilotların maruz kaldığı kuvvet) metanet seviyelerinin ölçüldüğü herif merkezkaç (dairesel dolaşım hareketi gerçekleştiren araba) laboratuvarında (G-Lab) testler uygulandı.

Adayların yetişek alıp testlere bağımlı tutulduğu USAEM Başkanlığı kapılarını Anadolu Ajansına (AA) açtı. AA ekibi, “gök yolcusu” adaylarına meri testlerin cenk pilotlarına verilmesi sırasında merkezi görüntüledi.

Uçuş fizyolojisi eğitiminden geçiriliyor

USAEM’üstelik gelgel ve feza hekimliği uzmanı olarak görev özne Ilçebay Yır Ağababa, AA muhabirine, merkezin Türkiye’nin biricik, dünyanın ise dar pervaz fizyolojisi eğitim merkezi olduğunu söyledi.

USEAM Başkanlığının hem Türkiye’deki tüm askeri ve sivil uçuculara, aynı zamanda bacanak ve bağlaşık mutluluk uçucularına uçuş fizyolojisi eğitimleri verdiğini anlatan Ağababa, şöyle devam etti:

“Burada temelde 5 eğitim bilimi cihazımız var. Bunlardan birincisi yoğun basınç odası. Burada irtifa çemberinde hipoks eğitimlerini veriyoruz. İkinci cihazımız insan santrifüjü eğitimi evet da G-Lab olarak isimlendiriliyor. Burada tepkili uçak pilotlarına akselerasyonun (önsezi atışlarında beklenen artışlar) etkilerini anlatıyoruz ve bunun etkilerini emniyet düzlük koşullarında gösteriyoruz. Üçüncü cihazımız atlama sandalyesi terbiye cihazımız. Atlama sandalyesi eğitim cihazında arada sırada işler amacında gitmezse elbet atlanması gerektiğini, akıllıcasına atlama prosedürlerini uçucularımıza anlatıyoruz. Dördüncü cihazımız uçucu vertigosu eğitim bilimi cihazında olan Gyro-Lab cihazı. Burada hele akşam görüşü evet bile bulutlanmış ortamlar başta girmek üzere görüş referansının olmadığı durumlarda pilotların karşılayabilecekleri illüzyonlara nelerdir, bu illüzyonlara cebin neler yapmaları gerektiğinin eğitimi veriliyor. Akıbet terbiye laboratuvarımız ise bizim gece düşünce eğitim bilimi laboratuvarımız. Burada geceleyin görüşüne sınırlı bazı illüzyonlar ve problemlerin yanı sıra tün düşünüm gözlüğü eğitimleri veriliyor. Tekmil bu eğitim bilimi laboratuvarlarının birlikte ekstradan tıpkı bile fiziksel başarım terbiye laboratuvarımız var.”

“Daha teferruatlı eğitimler birlikte verilecek”

Kaymakam Manzume Ağababa, “Mümasil dönemde Esenlik Bilimleri Üniversitesi Gelgel ve Gök Hekimliği Ana Bilgelik Dalı sorumluluğunda hesaplı esenlik muayenelerini sabık, Türkiye’nin önceki gök yolcusu adayları, mihman ettik. Adaylara öncelikle akademik terbiye verildi. Akademik eğitimin arkası sıra alçak basınç odasında 25 bin fite eş değer irtifada hipoksi eğitimleri verildi antrparantez koca santrifüjü yetişek laboratuvarında üstelik (G-Lab) akselerasyonun etkilerini deneyimlediler. Bu eğitimlerin ardından elan mufassal eğitimler da verilecek. Biz bu eğitimleri vermekten mutluluk duyarız.” ifadelerini kullandı.

Belirlenecek iki adaydan biri Uluslararası Feza İstasyonu’na gönderilecek

Türkiye Feza Ajansından alınan bilgiye bakarak, “Türk Uzay Yolcusu ve Bilgi Misyonu” görevi için 36 bin referans yapıldı, kriterleri sağlayan 1000 kişiden son aşamaya kalan 15 aday üzerinden değerlendirmeler devam ediyor.

Bu kişiler arasından belirlenecek iki adaydan biri, eğitimler sonrasında, 2023 yılında Arsıulusal Uzay İstasyonu’na gönderilecek.

Share: