Türkiye’nin ikinci “Sarsıntı Teknolojileri Enstitüsü” Erzincan’da kuruluyor

Türkiye’nin ikinci Sarsıntı Teknolojileri Enstitüsü, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde (EBYÜ) kuruluyor.

Binlerce kişinin öldüğü ve yaralandığı, çok sayıda yapının yıkıldığı “en iri depremler” ortada gösterilen 1939 depreminin beraberinde 1983 ve 1992 depremlerinin birlikte yaşandığı Erzincan’birlikte teşekkül aşamasında olan enstitüde, akademik icraat ve araştırmalar yapılacak.

EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, AA muhabirine, enstitünün içre 2 ana bilim dalının olacağını söyledi.

Yalnızbağ yerleşkesinde tahminî bin metrekare büyüklüğündeki benzeri alanın enstitü için tahsis edildiğini ve daha çok kadronun teşkili için faaliyetlerin sürdürüldüğünü tabir eden Uzun, şöyle konuştu:

“Üniversitenin gelişimine Erzincan’daki depremle ilişkin bir nice şeye yardım verecek olan Deprem Teknolojileri Enstitüsü faaliyetlerini sunma gani şekilde devam ettirebilmesi üzere yapı aşamasında kadronun teşekkülünde sonuç derece görgüsüz davranmak zorundayız. Türkiye çapında ayrımsız akademik müşavir kadrosu kuruyoruz. Kadronun ne şekilde kurulma edeceğini belirleyeceğiz.”

“Çevre ülkelerden akademisyenler gelecek”

Uzun, deprem teknolojileri ya birlikte deprem araştırı merkezlerinin bir nice üniversitede bulunduğunu hatırlatarak, enstitü yerine ülkede Boğaziçi Üniversitesine vabeste Kandilli dışında ikincisinin kentte yapıldığını dile getirdi.

Enstitüde, sarsıntı, vadi ve gök bilimleri, yapı ve zelzele mühendisliği konusunda faziletkâr lisans ve doktora öğrencilerinin yetişeceğini nâkil Levent, şunları kaydetti:

“Kasaba ülkelerden üstelik buraya faziletli lisans ve doktora açmak için akademisyenler ati. Onların eğitimine üniversitemiz katkıda bulunacak. Sarsıntı teknolojileri üstüne ülkemize ve arsıulusal düzeyde yetişecek insanlar buradan çıkacak. Üniversitemizde kurulan ve faaliyetine de genişlik kısa sürede geçecek olan Zelzele Teknolojileri Enstitüsünden geleceğin hareket bilimleri, bili insanları yetişecek. Takkadak Erzincan’a değil, ülkemize ve yer ülkelere bu haysiyetle faydası ve katkısı olacak.”

Share: