Türkiye’nin balistik füzesi Yunanistan’ı korkuttu: Dip bulut duyuyoruz

Türkiye’nin savunma endüstri alanındaki başarılarına tıpkı yenisi daha eklendi. Rize’de Roket Endüstri ve Ticaret AŞ’nin (ROKETSAN) geliştirdiği yerli füze ‘Tayfun’un test atışı yapıldı.

BENDE BASINI DETAYLARI GEÇTİ

Dün gerçekleşen test dış basında açık meydan buldu. KUL merkezli Bloomberg, füze denemesinin detaylarını okurları ile paylaştı. Bloomberg, adını açıklamadığı iki kaynağa dayandırdığı haberinde füzenin Sinop kıyılarında düştüğü bilgisine düzlük verdi.

YUNAN BASININDA GENİŞ KAYRAN BULDU

Bloomberg’in haberi Yunan basınında degaje yankı uyandırdı. “Türkiye tehdidi şüphesiz yükseltiyor?” sorusunu soran Ta Nea haberinde şu ifadeye düzlük verdi: “Füzenin tekmil ettiği mesafe İzmir ile Atina arasındaki mesafenin iki allahsız.”

“PROJE BÜYÜK BİR GİZLİLİKLE YÜRÜTÜLDÜ”

Kathimerini gazetesi ise Türk yetkililerin projeyle ilgilendiren seçme bilgiyi açıklamayı reddettiğinin altını çizdi ve projenin iri aynı gizlilikle yürütüldüğünün altını çizdi.

“ASKERİ ÇEVRELERDE DERİN ENDİŞEYE BOZUKLUK OLDU”

Skai gazetesi, füze denemesini, “Yavaş gösterisi” başlığı ile okurlarına sunarken Eleftherostypos ise füze denemesi için, “Tekmil yandaki devletlerin askeri çevrelerinde derin endişeye hastalik oldu” yorumunda bulundu.

Share: