Türkiye’nin arz balaban fındık ağaçlarından biri Giresun’da

Türkiye’nin yer şişman fındık ağaçlarından biri Giresun’birlikte

Abide Ağaç olmaya namzet fındık ağacı, fındık yetiştirilmeyen ilçeden çıktı

GİRESUN – Türkiye’nin en iri fındık ağaçlarından biri Giresun’üstelik fındık tarımı yapılmayan ilçelerinden birisi olan Çamoluk’ta bulundu. İlçenin Âşık köyünde 30 metre boyundaki natürel fındık ağacının ‘Anıt Ongun’ kapsamında korumaya alınması istendi.

Dünyanın yer nitelikli fındığının üretildiği Giresun’birlikte fındık tarımı yapılmayan ilçelerden birisi olan Çamoluk ilçesi Ozan köyündeki fındık ağacının Türkiye’nin yer iri “Abide Ağacı” olma özelliğini taşıyabileceği belirtildi.

Arazisinde kâin fındık ağacının Türkiye’nin bildirme iri fındık ağacı olduğunu ati süren Ana Altun, “Evimizin serian yanı başındaki bahçesinde kim yoluyla dikildiği evet birlikte şüphesiz yetiştiği isimsiz fındık ağacı, tamamen saf, seçme ilaçlama, gübreleme üzere bakım yapılmadan kişi başına yaşamını sürdürüyor. Babamdan dedemden beri bildiğimiz ve dedemin babasından kaldığı söylenen bir fındık ağacı. Değme sene fındığını topluyoruz, ancak aynı yıl haddinden fazla oluyor, ayrımsız sene beş altı oluyor. Çocukluğumda ağacına çıkarak sallayarak topluyorduk amma demincek yere döküleni toplayabiliyoruz. Topladığımız fındığı satmıyoruz, çerezlik olarak kullanıyoruz. Fındık ağacını alçalma edip, incelemeye gelenler oluyor, şaşırıyorlar” dedi.

Abide Dikme üzere himmet başlatılacak

Fındık ağacının ‘Anıt Dikme’ yerine tescillenmesi üzere lazım çalışmaları başlatacaklarını tamlayan Çamoluk Kültür Odası Başkanı Ali Tatar ise “İlimizin, Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerinde fındık tarımı yapılmamaktadır. Buna karşın çokça nadiren kâh bölgelerde fındık ağaçları bulunmaktadır. Fakat Çamoluk ilçemizin Âşık köyündeki bu fındık ağacının açık yaşı bilinmemekle gelişigüzel Türkiye’deki sunma balaban fındık ağaçlarından birisine ehil olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu fındık ağacının bir ayar olduğunu, korunması gerektiğini düşünüyoruz. Daha önce yetkililer bu fındık ağacıyla ait bire bir emek yaptı. Tek gövdeli oluşu, bu fındık ağacının abide ongun olma özelliğini daha de artırıyor. Bu natürel fındık ağacının himaye altına alınması amacıyla Anıtlar Faziletkâr Kurulu’na bildirimde bulunacağız” diye niteleyerek konuştu.

Share: