Türkiye’de 10 ayda 17 bin deprem meydana geldi

Afet ve Ivedili Uzanım Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, mevki genelinde yılbaşından bu yana meydana gelen tahminî 17 bin depremin 2 bininin sonuç aynı ayda yaşandığını söyledi.

Sezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’bile Kuzey Rum, Şark Anadolu ve Veli Bölgesi Yer Çöküntüsü Sistemi almak için 3 ana kırık hattı ile 485 çalışkan kırık bulunduğuna dikkati çekti.

Aktif fayların, Türkiye’nin neredeyse herhangi bir noktasında zelzele riski oluşturduğunu vurgulayan Sezer, bunların hepsinin 5 ve üst büyüklükte zelzele reprodüksiyon potansiyeli olduğunu belirtti.

Sezer, Türkiye’bile yılda ortalama 24 bin hareket olduğunu aktararak, “2022’dahi, bugüne kadar 17 bin civarında ve sonuç tıpkısı ayda 2 binin üstünde deprem ölçümlemesi yapıldı. O dahi bu coğrafyada depremlere ne kadar maruz kaldığımızı gösteriyor.” dedi.

“Bütün illerimizde 1443 yer sarsıntısı istasyonumuz var”

AFAD’ın hem Türkiye hem dahi bitişik ülkelerdeki depremleri yargılama adına takip ettiğini belirten Sezer, “Hep illerimizde 1443 yer sarsıntısı istasyonumuz var. Avrupa’üstelik istasyon sayısı bakımından 2’nci sıradayız. Çokça canlı şekilde ölçümlemeleri yapıyoruz. Bizim sarsıntı izleme yerimiz var. Orada da arkadaşlarımız 7 devir 24 saat mücahede ve çözümlemeler yapıyor. Usa Vurma namına herkesi bilgilendirmeye çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Kent merkezinden hareketli kırık güzeşte diyar sayısı 24

AA muhabirinin AFAD’dan edindiği bilgiye göre, Şimal Rum Fay Hattı ile Veli Bölgesi Graben Sistemi üzerinde 6’şar, Maşrık Anadolu Kırık Hattı’nda 4 ve ayrıksı faylar üstünde 8 gelmek üzere 24 ilin aracısız kent merkezinden etken fay geçiyor. Ayrıca 80’den çok kaza da direkt çalışkan fay hatları üstünde bulunuyor.

Bu iller Aksaray, Işıklı, Balıkesir, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Osmaniye, Sakarya ve Tokat.

Yıldız Küçük Asya Fay Hattı, Anadolu’yu uçtan kuyruk sokumu kemiği sarıyor

Toplam uzunluğu 1200 kilometre olan Şimal Küçük Asya Kırık Hattı, doğuda Bingöl’ün Karlıova ilçesinden başlayıp batıda Saros Körfezi’ne kadar uzanıyor.

Şarki Küçük Asya Kırık Hattı’nın de Bingöl’ün Karlıova ilçesi ile Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesi arasında kısaca 400 kilometre uzunluğu bulunuyor.

Ege Bölgesi Yer Çöküntüsü Sistemi yerine adlandırılan kırık sistemi ise Mağrip Rum’birlikte tahminî 120 bin kilometrekarelik alanda vadi alıyor.

Yılbaşından beri 4 ve eğin büyüklükte 128 zelzele yaşandı

Türkiye’da sonuç bire bir ayda meydana gelen 2 bini aşkın depremden 13’ü, 4 ve beden büyüklükte oldu. Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde 11 Ekim’bile yaşanan depremin büyüklüğü ise 5,1 yerine kayıtlara geçti.

Yılbaşından bu yana yaşanan kestirmece 17 bin depremin 128’i, 4 ve eğin büyüklükte meydana geldi. Bu büyüklükteki depremler çoğunlukla Ege Bölgesi, Şark Rum Fay Hattı ve Şarki Küçük Asya Bölgesi’nde Bingöl, Erzurum, Kars ve Van civarında yoğunlaştı.

Antrparantez Türkiye ve yakın çevresinde 1900’den bugüne kadar 6,5 ve cisim büyüklükte 85 zelzele meydana geldi. Bunlardan 20’si ülkede ağırbaşlı birey ve para kaybına hastalık oldu.

Share: