Türkiye ile Pakistan ortada Mülk Ticaret Anlaşması imzalandı

Türkiye ile Pakistan beyninde Mal Tecim Anlaşması imzalandı.

Pakistan’ın başkenti İslamabad’dahi Başbakanlık konutunda gerçekleştirilen törende, Tecim Bakanı Mehmet Muş ve Pakistan Ticaret Bakanı Seyid Navid Kamar, iki devlet arasındaki Servet Ticaret Anlaşması’nı imzaladı.

Başbakan Şahbaz Kutsal, imza töreninin peşi sıra yaptığı açıklamada, Ankara ile İslamabad arasındaki tarihi ilişkilerde bu anlaşmanın köşe taşı olduğunu vurgulayarak bunun iki mutluluk amacıyla birçok fırsatlar oluşturacağını tabir etti.

Kutsal, Pakistan ile Türkiye’nin kapasitesinin hayallerin ötesinde olduğuna bel ederek imzalanan anlaşmanın tecim ve yatırımların artırılmasını sağlayacağını kaydetti.

Tecim Bakanı Muş, Pakistan ile ilişkilerin derin kökleri olduğuna dikkati çekerek bugünün, iki büyüklük arasındaki soylu erki ve ticari ilişkilerde eke dönüm noktası olduğunu söyledi.

Bu anlaşmanın iki büyüklük ortada hedeflenen 5 milyar dolarlık tecim hacmini fehmetmek için yer yetişkin araçlardan biri olacağını vurgulayan Muş, anlaşmanın, düet ticaretin genişlemesi ve çeşitlendirilmesine hizmet edeceğini aktardı.

Muş, Pakistanlı mevkidaşı Kamar ile görüşmesinde anlaşmanın bakım, yatırım ve e-ticaret sektörüne genişletilmesi amacıyla müzakerelerin başlatılmasında uygun olduklarını kaydetti.

“Azade Ticaret Anlaşması” vurgusu

Pakistan Ticaret Bakanı Kamar ise bu anlaşmanın iki büyüklük ortada tafsilatlı zamandır müzakere edilen azade tecim anlaşmasının imzalanmasına yol açacağını ve onun da imzalanmasının ant meselesi olduğunu vurguladı.

Pakistan Başbakanlık Ofisinden 21 Temmuz’da yapılan açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun Türkiye ile Mal Ticaret Anlaşması’nı onayladığı belirtilmişti. Açıklamada, Türkiye’nin Pakistan’a 261 üründe ayrıcalık tanıyacağı ve bunların 123’üne melfuf derece vergisi uygulamayacağı, buna bedel adına Pakistan’ın birlikte 130 im için Türkiye’ye gümrük tarifelerinde dokunulmazlık tanıyacağı aktarılmıştı.Share: