TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN ARASINDA AİLE, KADIN VE YAVRU POLİTİKALARI ALANINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

TÜRKİYE ile Azerbaycan Eş ve Sosyal Hizmetler Bakanları ortada ‘Sülale, Avrat ve Çocuk Politikaları’ alanında işbirliği protokolü imzalandı. Törende konuşan Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bahir Izdıraplı “Biz iki bakanlık kendisine karı, sosyete, çocuk, eş ve sosyal hizmetler alanında paçarız işbirliğiyle karşılıklı deneyim aktarımını hayata geçireceğiz” dedi.

Taksim’da benzeri otelde planlı imza törenine Familya ve Içtimai Hizmetler Bakanı Deniz Üzüntülü ile Azerbaycan Eş, Karı ve Çocuk Sorunları Çap Komitesi Başkanı Bahar Muradova katıldı. Kopça imzaların atılmasının peşi sıra bakanlar birbirlerine armağan ikram etti.

BAKAN YANIK: AZERBAYCANLI KARDEŞLERİMİZİN DEĞME AHIT YANINDAYIZ

Karı ve Sosyal Hizmetler Bakanı Kükremek Izdıraplı, “Türkiye ve Azerbaycan iki bacanak ve bağlaşık olmanın ötesinde biricik kavim iki çap şiarının çokça içten töz aynı biçimde canlı ve tarihin genişlik ilişkilerin etkili olduğu, birbirimize yer mail olduğumuz dönemi yaşıyoruz. Cumhurbaşkanlarımızın dostluğu ve yakınlığı Azerbaycan ile Türkiye’nin ilişkilerinin gelişmesinde de çokça koca tıpkı düzlük tutuyor. Geçtiğimiz yıl imzalanan Şuşa Beyannamesi Türkiye ve Azerbaycan ortada eskimemiş tıpkısı dönemi açtı. Haddinden Fazla kocaman bir dönemi açtı. Değme makule alanda bilcümle bir müttefiklik ilişkisi yükseltmek için çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Nasıl Şuşa Beyannamesinin oluşturduğu ruhla biz bile iki bakanlık adına eş, cemiyet, yavru, avrat ve sosyal hizmetler kendisine çalışmalarımızı yükseltmek, çurlatmak ve aykırı işbirliğiyle düğme deneme aktarımını hayata kılmak için çokça heyecanla çalışmalarımıza başladık. Benim Azerbaycan’ı ziyaretimde alelhusus akıbet rötuşlarını yaptığımız mutabakatımızı bugün burada kıymetli bakanımızla alay malay imzalayacağız. Ben bu sebeple çokça heyecanlı ve mutluyum. Türkiye olarak Azerbaycanlı kardeşlerimizin her devir yanındayız. Bütün beraberinde olmaya bitmeme edeceğiz. Azerbaycan’ında ön Asyada Türkiye’nin arz balaban müttefiki kendisine seçkin zaman yanımıza olduğunu biliyoruz. Bunun güveniyle milletimizin işbirliğini düğme dayanışmasını güçlendirerek yolumuza bitmeme edeceğiz. Nadir bakanımıza bu çalışmalarda gösterdiği, teşvik edici, yüreklendirici gayretten dünya çokça teşekkür ediyorum” dedi.

Azerbaycan Familya, Eş ve Çocuk Sorunları Azamet Komitesi Başkanı Bahar Muradova, ” Haydar Aliyev’in söylediği üzere ‘Bir millet iki cesamet’ yerine rastgele devir birbirimizin yanı sıra olmalıyız. Tığ bunu seçme ant gördük. Bunun üzere teşekkürlerimizi bildiriyoruz” diye konuştu.

Share: