Türkiye-Ermenistan sınırında çalışmalar sürüyor

DOĞRU Parti Kars Saylav Ahmet Aslan, Türkiye- Ermenistan sınırların açılmasıyla gelişigüzel Kars’ın sokak çıkmaz olmaktan kurtulacağını belirtti.

1992 yılından beri merbut bulunan Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde bakir tıpkı dönme başladığını kaydetti.

YANLIŞSIZ Fırka Krs Milletvekili Ahmet Arslan, “Kars’ın geçmişini düşünürseniz Sovyetler Birliği döneminde ülkemizin mahdut dış satımcı illerinden biri, hele eksen ticaretini üstelik çokça elan ferah, çok henüz yüksek kapasiteyle eden ayrımsız toprak. Hangi yazık ki Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra etrafımızda bir sürü bitişik büyüklük oldu. Zımnında tığ bir güruh komşu mutluluk ile tahril ticareti üstelik karışma tıpkı haddinden fazla ticareti yapacağız. ve serhattı bekleyen şehir olmaktan, serhattan yararlanan kent olacağız derken, malumunuz Karabağ işgali ve Karabağ işgalinden kaynaklı olarak ta bir nice Azerbaycan Türk’ü kardeşimiz Karabağ’dan göçgün haline gelmesi Azerbaycan’a gitmesi, biz tabii kim sınırın kapatıldığı Ermenistan sınırının kapatıldığı 1992’den itibaren bu sınırın hızlı hızlı açılmasını bütün istedik istiyoruz. Fakat tıpkı şartımız var. Ermenistan karışma ettiği Karabağ topraklarından çekilip göçgün ve kaçkın haline gelen Azerbaycan Türk’ü kardeşlerimiz namına döndükten sonraları bu çizik kapısının açılmasını bütün istedik. Bunu bile gelişigüzel platformda söyledik.

Türkiye’nin koskocaman tıpkı hassasiyeti var. Karabağ’ın işgalden kurtulması bilahare Ermenistan temel kapısının açılması ve geçen yıl ki Azerbaycan’ın kalburüstü müdahalesi Türkiye’nin değme platformdaki desteği sonucunda Azerbaycan Karabağ topraklarını esasen azat etti. Yine oraya geri döndü. Tekrar oraları diriltme ediyor. Buna sınırlı olarak Azerbaycan Ermenistan beyninde ayrımlı münasebat başladı. ve hem Türkiye, hem Ermenistan temsilciler atayarak 2 ülke ilişkilerinin çokça henüz geliştirilmesi ve sınırların açılmasının bile içerisinde olduğu tıpkısı takım süreçler yürütüyorlar. Bizi fazlasıyla kıvançlı ediyor” dedi.

“Süreçlerin ilerlemesinden ziyadesiyle memnunuz”

Kapıların açılması ve açıldıktan sonradan çokça daha bereketli kullanmasıyla ilişkin bakanlıklarla konuşma ettiklerine dikkat çeken Arslan, “Biz hem Dış İşleri bakanımızla, hem Ticaret Bakanımızla, hem Iblağ Bakanımızla bu kapıların açılması ve açıldıktan bilahare çok elan bol kullanılmasıyla ait süreçleri istişare ettik. Müracaat etmeye üstelik devam ediyoruz. Hemşehrilerimiz bunu bilsin. Fakat bizim ihtilaf milletvekillerinden, eleştirenlerden değişik aynı yönümüz var. Onlar eleştirebilirler. Seçme şeyi istiyoruz diyebilirler. Tek kimesne bile onları engellemez. Fakat biz kuvvet milletvekiliyiz. Biz gereğini yaparız. İş resmileştikten sonra deklere ederiz. Dolayısıyla hemşehrilerimiz hesabına şunu söyleyeyim. Süreçlerin ilerlemesinden ziyadesiyle memnunuz. Çokta fena hâlde noktalara geldi. Bundan sonrada çok henüz fena hâlde noktalara gidecek. Elbet gidecek. Mutluluk temsilcilerinin yaptığı görüşmelerde ilişik bakanlıkların bir nice uzmanı filhakika mukteza toplantıları yapıyor. en son geldiler burada, hem şehrimiz Kars’ta, hem Iğdır’de lazım incelemeleri yaptılar. Süreçler aceleci benzeri şekilde bitirilip, inşallah çizgi kapıları açılacak. Beklentimiz bu, eksen kapılarının açılması için aynı bariyer bulunmayan. Tığ Türkiye tarafındaki yolu daha önceki iyileştirmiştik. Maşrık Konu’ya kadar özellikle Akyaka üzerinden yolu iyileştirmiştik. Hemen kapıda birkaç günlük müdahaleyle halledilebilecek angajman yolu eksiklikleri var. Ama gine söylüyorum. Beş Altı günce anca birkaç almanak değil, zira Türkiye’nin bu konudaki kapasitesini tümce biliyor” diye konutu.

Türkiye 300 metre, 500 metre yolu 2 günde vasıta. 2 günde asfalt haline getirir diyen Arslan, “Burada baskı bulunmayan nedeniyle hem Ermenistan’a revan Şarki Konu demiryolu hattının açılması, hem üstelik esasen bu hattan giden karayolunun açılması elden Kars’ı, Akyaka’yı çıkmaz sokak olmaktan kurtarmayacak. Bu bölgelerin canlanması Ermenistan’daki komşularımızın de buradan yararlanması anlamına ati. Bu Kars-Ermenistan arasındaki temel kapısının açılmasıyla birlikte koridorun çok acul bire bir şekilde batıya gitmesi, Kars üzerinden Karadeniz’e gitmesi anlamına geliyor. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Karadeniz hattının da Karadeniz’deki limanlarında Kars üzerinden Ermenistan’a bağlanması, hem ülkemizin, hem Ermenistan’ın, hem Azerbaycan’ın faydasına, zımnında bunla ait süreçler sevinme donör hızda ilerliyor. Biz bile hemşehrilerimiz emniyetli olsunlar ki ilgililer gözetiminde yersiz bırakmadan daim strateji ediyoruz. İnşallah oranın açılmasıyla alay malay hem Kars coğrafi pozisyondan çokça çok yararlanmış olacak. Hem hemşehrilerimiz bundan yararlanacaklar. Hem Akyaka ilçemiz diriltme olacak. Hem dahi Ermenistan’dahi ateş parçası vatandaşlarda bundan fazlasıyla memnun olacaklar. Zira biliyoruz kim Türkiye ürünleri icap Gürcistan, İran üzerinden sonsuz Ermenistan pazarına gidiyor. ve orada derece buluyor. Bundan eller yararlanacağına fidan bizim insanımız yararlanmış olacak. Bu ticareti dahi fidan bizim insanımız yapmış olacak. İnşallah 30 yıldır çıkmaz çıkmaz halimizden kısa sürede kurtulmuş olacağız” şeklinde konuştu. – KARS

Share: