Turizmciler Turistik Şark Ekspresi seferlerinin erken başlamasını istiyor

Kars’taki turizmciler, Türkiye Cumhuriyeti Izzet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık YEMEK vasıtasıyla Ankara-Kars hattında hizmete sunulan Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferlerinin 12 Mabeyin’tan ilk başlamasını talep ediyor.

29 Mayıs 2019’birlikte işletilmeye başlanan Turistik Maşrık Ekspresi’nin 2022-2023 dönemi seyahat takvimi belirlendi. Evcil ve yabancı turistlerin nazik bağlam gösterdiği Turistik Gün Doğusu Ekspresi, kullanılmamış dönemde ilk seferini Ankara’dan 12 Aralık 2022, Kars’tan ise 14 Fasıla 2022 tarihinde gerçekleştirecek.

Kars Turizm Birliği Başkanı Halit Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Turistik Şarki Ekspresi seferlerinin biletlerinin aylar öncesinden tükendiğini ifade ederek, “Gün Doğusu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi, Kars ve toprak turizminin oylumlu anlaşma kaynaklarından birisi.” dedi.

Turistik Doğu Ekspresi’nin bölgeye kattığı turizm ekonomisinden sonra bölgeye çetin yatırımlar geldiğini anlatan Özer, “Bu yatırımlar yiyecek, içme, konaklama, alıntı ve konaklama anlamında yükseldi. Ancak bu trenin seferlerinin aralık ayına sarkması yatırımcıları üzdü. Kars, Ardahan, Iğdır ve kesim turizminin özellikle istemiş olduğu Turistik Maşrık Ekspresi seferlerimizin 12 Çatlak’tan önce, kış sezonuna girerken son teşrin ortasında başlaması nahiye turizmini henüz bile rahatlatacaktır.” diyerek konuştu.

Kentteki tıpkısı otelin müdürü olan Mehmet Esrar da Kars’ın kış turizmine yoğun şekilde hazırlandığını dile getirerek, “Turistik Doğu Ekspresi seferlerinin bodur sürede başlaması Kars turizmi açısından çok yetişkin. Alelhusus Turistik Şark Ekspresi seferleri hangi kadar erkene alınırsa turizmi o büyüklüğünde rahatlatır.” ifadesini kullandı.

İldeki bambaşka benzeri otelin sorumlusu Senem Sun üstelik otel kendisine tamam hazırlıklarını yaptıklarını ve Turistik Doğu Ekspresi’ni beklediklerini anlatarak, Turistik Şark Ekspresi’nin henüz erken seferlerine başlamasıyla misafirlerinin güzün de yöreyi görebileceğini anlattı.

Sun, şita turizmi sezonu öncesi tüm hazırlıklarını yaptıklarını bile sözlerine ekledi.

Turistik Maşrık Ekspresi, Ankara’dan debi ettikten bilahare Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum üzerinden Kars’a ulaşıyor.

Share: