Tunus’ta denizde kaybolan mülteciler üzere gösteri düzenlendi

Tunus’un güneyinde yer alan Cercis kentinde, denizde kaybolan 18 mülteci üzere planlı gösteride kontrol istirdat çalışmaları ile ilişkin boşlama iddiaları ihtarname edildi.

Cercis kentinde, ülkeden ayrılmaya çalışırken denizde kaybolan 18 Tunuslu mülteci üzere binlerce gönül akşam ezanı saatlerinde kent meydanında bire bir araya geldi.

“Çocuklarımız, torunlarımız nerede”, “Cercis halkı gerçekleri istiyor” ve “Otopsi sonuçları nerede” yazılı dövizler haiz hareketli, ülkenin güney sahili açıklarında 21 Eylül’de meydana mevrut olayla ilgili boşlama iddialarının araştırılması talebinde bulundu.

Boş tabutların taşındığı gösteride arama istirdat çalışmalarının ensiz kaldığı ve denizden çıkarılan cesetlere kimlik tespiti yapılmadığı iddiası bire bir öğün elan dillendirildi.

Gösteriye katılan kayırıcı hakları aktivisti Munem Buzelmeh, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Binlerce kişinin katıldığı barışçıl ayrımsız eylem ile kurbanların ailelerine arkalamak ve halk hareketlerinin sona ermediğini belirtmek istedik. Bu gösterideki hedefimiz gerçekleri ortaya çıkarmasını istediğimiz Tunus Hükümetine sesimizi afişe etmek.” dedi.

Ne olmuştu?

Tunus açıklarında 21 Eylül’de gemileri alabora olan 18 Tunuslu sığınmacı için taharri istirdat çalışmaları ensiz kaldığı gerekçesiyle aileler ve toprak halkı benzeri günlük hareket salıverme eyleminin beraberinde bir nice gösteri düzenlemişti.

Denizden çıkarılan cansız bedenlerin kimlik tespitleri yapılmadan kimsesizler mezarlığına defnedilmesi ve resmi tıpkı izah yapılmaması üstelik tepkileri artırmış, toprak halkı ve kayıp Tunusluların yakınları, eylemlerini bitmeme ettirme kararı almıştı.

Yetkililer, mevrut tepkiler konusunda yaptıkları etiket tayin çalışması neticesinde denizden çıkarılan 6 camit bedenin Cercisli olduğunu duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Kays Said, “Cercis Faciası” amacıyla soruşturma açılması talimatı vermiş ve yakınlarını kaybeden aileler için taziye mesajı yayımlamıştı.

Share: