Tunceli’de PKK’lı teröristlerce martir edilen 6 sarıklı anıldı

Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde, 11 Eylül 1994 yılında PKK’lı teröristlerce şehit edilen 6 hoca için anma programı düzenlendi.

İlçenin Darıkent beldesinde gerçekleştirilen program, tevakki etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programda martir öğretmenler Rüstem Şen, Dokuz Canlı Referans, Uca İhsan Çetinkaya, Mustafa Karınca, Buminhan Temizkan ve Vedat İnan’ın özgeçmişi okundu.

Kur’an-ı Kerim ve duaların okunduğu programda, martir öğretmenler anısına yaptırılan şehitliğe karanfiller bırakıldı.

Darıkent Ortaokulu Müdürü Özlem Dirgen, yaptığı konuşmada, terör örgütünün yavaş saldırısıyla şehit edilen öğretmenleri anmak amacıyla toplandıklarını belirtti.

Şehit öğretmenleri minnet ve rahmetle andıklarını rapor fail Dirgen, “Onlar terbiye ordusunun neferleriydi. Bayrağımızın dalgalandığı rastgele yerde görev yapmakta kararlıydılar. Anadolu’nun mütenevvi yerlerinden gelerek ülkemizin çocuklarını yetiştirme amacında cefakar ve fedakarca fariza yaparken şehit edilen öğretmenlerimizin acısı geçmiş ahit gibi yüreğimizde zihayat. Onların bize bıraktığı emaneti laikiyle geleceğe taşıyacağımıza meze veriyoruz.” dedi.

Anma törenine, Mazgirt Kaymakamı Necdet Uçan, İl Milli Eğitim Müdürü Gürsel Ekmekci, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Share: