Tunceli’de 5 bin 500 almanak anıtsal çatı arkeolojik kazıyla dolaşma yüzüne artık

TUNCELİ’nin Pertek ilçesinde Tozkoparan Höyüğü’nde yapılan kazı bilimsel kurtarma kazılarında 5 bin 500 yıllık mimarı yapılar tespit edildi. Hafriyat danışmanı Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Mısır Yasemini Yılmayan, “Bu kazılarımızda abidevi yapının bölümlerini açığa çıkardık. Bu abidevi yapı bizi özellikle şaşırttı. Çünkü duvarlar çokça kalındı. Hücre planlı bölümleri da var. Mimarı yapıların 5 bin 500 sene öncesine ilgilendiren olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Pertek ilçesindeki Tozkoparan Höyüğü’nde, geçen yıl başlayan arkeolojik kurtarma kazısı çalışmalarının 2’nci etabı bu sene üstelik Tunceli Müzesi Müdürü Kenan Öncel’in başkanlığında Düzce, Erzurum, Diyarbakır ve Çorum’daki değişik üniversitelerden akademisyenlerin danışmanlığıyla 15 şahsiyet personelle devam ediyor. Birçok uygarlığa ilişik hars katmanlarının yoğun oluşturduğu Tozkoparan Höyüğü’nün yüzeyi ve çevresinde yapılan incelemelerde, bugüne mail dönemden başlanıp, neolitik döneme ilişkin 9 bin sene öncesi bulgular tespit edilip birinci etap arkeolojik sit alanı car edildi. Kentte Keban Barajı kurulmadan önceki 1968 yılında gerçekleşen Pulur Höyüğü kazısından sonraları ilk defa bilimsel metotlar kullanılarak gerçekleştirilen kazılarda, tarihi dokuya uymazlık belirtmek üzere çalışmalarını titizce yürüten kol, ‘Geç Kalkolitik’ ve ‘Erken Bronz’ çağlarına ait olduğu düşünülen geçmişi 5 bin 500 sene öncesine raci mimari asıl kalıntıları belirleme etti. Mimari yapının duvarlarının takı olması ekibi şaşırttı.

‘GEÇEN YIL BILE BİR ÇOCUK CESEDİ ORTAYA ÇIKARILDI’Kazı danışmanı Düzce Üniversitesi Kazı Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mısır Yasemini Yılmayan, kazılarda periyot yüzüne sâdır yapının 5 bin 500 yıl öncesine ait olduğunu düşündüklerini ifade etti. Doç. Dr. Yılmayan, “2017 yılında tespit ettiğimiz ve peşinden tescillenen Tozkoparan Höyüğü’nde 2021 yılında Tunceli Müze Müdürlüğü başkanlığında kazı bilimsel kazılar başladı ve bu sene de devam ediyoruz. Geçen sene höyüğün dal yüzeyinde Çipo Çağ’a ilişkin bakaya açığa çıkartılmıştı. Bu sene özellikle henüz çarkıt dönemlere tarihlenen madun bölümünde bitmeme ettik. Bu kazılarımızda anıtsal yapının bölümlerini açığa çıkardık. Bu anıtsal bina bizi ilkin şaşırttı. Çünkü duvarlar çokça kalındı. Hücre planlı bölümleri üstelik var. 2 evreli olduğunu düşünüyoruz. Şu zaman esas yüzeyde çalışmalarımız devam ediyor. İçerisinde bulduğumuz arkeolojik kalıntıların civar incelemesini tamamladık. Bu mufassal soluklu bire bir düzentileme. İlk tespitlerimize bakarak ‘İlk Bronz Çağı’na ilişkin tıpkı ekin. ‘İlk Bronz Çağı’ kentleşmenin başladığı ahit. Çanak, çömlekçilik verileri bize Tozkoparan Höyüğü’nün Mezopotamya ve Trans Kafkasya ile bağlantılı bakaya oluşturduğunu gösteriyor. İlerleyen çalışmalarla bunları netleştireceğiz. Günümüzden önceki 5 bin 500 sene öncesine ait olduğunu düşünüyoruz. Geçen yıl de burada bire bir yavru cesedi ortaya çıkarıldı. Onun kemiklerinden ‘Karbon-14 testi’ yapmayı düşünüyoruz. Antrparantez yapının farklı noktalarında karbonlar bulduk. Analiz sonuçları birlikte yapının tarihini verecektir” diye niteleyerek konuştu.Müze Müdürü ve Kazı Başkanı Kenan Öncel dahi kazıların önemine değinerek, şunları söyledi:

‘2021 yılında bakanlığımızın onayı doğrultusunda ilimiz Pertek ilçesi Tozkoporan köyünde kurtarma kazılarına başladık. Bu kazılar Tunceli için çokça muhteşem. İlde çokça mufassal zamandır hafriyat çalışmaları yapılmıyordu. Tozkoporan Höyüğü’nde hafriyat çalışmalarının başlaması bölgenin kazı bilimsel geçmişini aydınlatması ve tarihî serüvenini ortaya çıkarması açısından oldukça önemlidir.”Share: