Tunceli’de 11 ilden 755 personelin katılımıyla tatbikat gerçekleştirildi

– Tunceli’birlikte 11 ilden 755 personelin katılımıyla manevra gerçekleştirildi

TUNCELİ – Tunceli’de Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde “Yerli Düzem TAMP” aygıt başı ve yer tatbikatı gerçekleştirildi. 11 ilden mecmu 755 personelin katıldığı tatbikat zaman kesti.

Tunceli’birlikte TAMP çerçevesinde bindi iller ve 26 domestik mücahede grubunun katılımıyla “Tunceli Yerel Düzey TAMP” aygıt başı ve düz tatbikatı gerçekleştirildi. Tunceli’nin birlikte Elazığ, Erzincan, Malatya, Bingöl, Sivas, Van, Erzurum, Diyarbakır, Muş ve Adıyaman AFAD İl Müdürlüğü personel ve araçları, Elazığ Itimat Müdürlüğü, Sualtı Takım Amirliği, emniyet, bitirmiş, itfaiye aracı, orman pres, Sülale ve Içtimai Hizmetler, Kızılay, Esenlik Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Tesanüt Vakfı, Tarım ve Orman Müdürlüğü, FEDAŞ, Milli Eğitim Müdürlüğü personeli, İHH, Iveğen, ANDA, MUDAK üzere sivil sosyete kuruluşları ile AYDES ve AFAD gönüllülerinden oluşan ekiplerin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikat öncesinde Vali Mehmet Uca Özkan başkanlığında 112 Müstacel Çağrı Merkezinde toplantı gerçekleştirildi.

Burada tatbikata ilgili konuşan Vali Mehmet Şanlı Özkan, “Tıpkısı yanı Erzincan fayı, bir yanı Elazığ, Bingöl bire bir yanı Ovacık faylarıyla çevrilmiş birinci adım yer sarsıntısı bölgesinde kâin ve coğrafi güzelliği, coğrafi özelliği hem birlikte zorluğu sebebiyle kimi vakit coğrafyasında kayıp olaylarıyla, yüksekten düşme olaylarıyla karşılaştığımız tıpkısı marifetiyle Uzunçayır aynı aracılığıyla Keban, ayrımsız tarafından Munzur ve Pülümür nehirleriyle su varlığı ve potansiyeli yüksek olan ve bu suretle bile arada sırada boğulma vakalarıyla karşılaştığımız, artan turizm sebebiyle özellikle dik ve ormanlık coğrafyasında kaybolma olaylarına çoklukla erbap olduğumuz Tunceli ilimizde Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, İçişleri Bakanımızın mir ve direktifleri doğrultusunda ve tüm Bakanlıklarımızın katılımıyla bildirme degaje facia tatbikatımızı gerçekleştireceğiz” dedi.

Tatbikatın hem olaylara hazırlanmada hem birlikte insanlar üzerinde farkındalık halk konusunda koskocaman olduğunu vurgulayan Ilbay Özkan, “Sizler bugüne büyüklüğünde hazırlıklarınızı, çalışmalarınızı yaptınız, jandarmamız, emniyetimiz, keyif teşkilatımız, Kızılayımız, AFAD’ımız, Mekân Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Ocak Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ve yekpare teşkilatlarımız katılma ediyorlar. Tabi bunun yanında benzeri de Bakanımızın talimatları doğrultusunda çapraz teavün ve işbirliğini yükseltmek amacıyla AFAD Başkanlığımız destek ve koordinesinde gayrı illerden katılan ekiplerimiz, sair illerden katılan kurumlarımız da var. Tatbikatımızın hem ilimiz hem ülkemiz hem birlikte insanımız açısından kat sayı teşekkül etmesini, farkındalık yaratmasını diliyorum. Cenabıhak afetlerle karşılaştırmasın ancak kıran Rum coğrafyasının kaçınılmazı. Dolayısıyla tedarik boşaltmak, hazırlıklı kalkışmak üstelik bizlerin görevi” diyerek konuştu.

Sabah saatlerinde başlayan ve devir boyu süren yer tatbikatı, pilot adına seçilen okullarda eş zamanlı deprem yadigâr ve boşaltma uygulamasıyla başladı.

Şehir içi intikal, geçici barınma alanlarının kurulması, boşaltma ve okus pokus, enkazda kontrol-istirdat, orman yangını, su üstü ve su şeş arama-kurtarma, doğada arama-istirdat, Kimyevi Dirim Bilimsel Radyolojik Nükleer tatbikatı ve akarsuda sondalama, kontrol çalışmalarının saha aldığı ve şehrin değişik noktalarında gerçekleştirilen tatbikata 755 personel 150 araçla ortaklık sağladı.

Saha tatbikatını Vali Mehmet Şanlı Özkan ve ilgilendiren gurur amirleri de yakından izlem etti.

Share: