TÜBİTAK Başkanı Evlek, Afyonkarahisar’da Dumlupınar Malumat ve Konuşma Merkezi’ni ziyaret etti

Türkiye Ilmî ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Afyonkarahisar’da Dumlupınar Vukuf ve Konuşma Merkezi’ni müzakere etti.

Evlek, konuşma sonrası, iklim konusunun mecmu dünyanın gündeminde olduğunu söyledi.

Her yerde, iklim üstüne öğrencilerin farkındalıklarının arttırılmasının amaçlandığını kaydeden Evlek, “Programın esas amacı 5 dönme boyunca hem Dumlupınar BİLSEM’da aldıkları eğitim bilimi akabinde üstelik sahada farklı alternatif yenilenebilir erke kaynakları üstüne yerinde ziyaretlerle bunu gerçekleştirecekler. Şu anda yalnız Türkiye’nin değil dünyanın yeryüzü cesim gündemi olan iklim değişikliği konusuna birilerinin çözüm bulup, birilerinin geliştirdiği teknolojiyi bizde kullanalım anlayışı yoktur.” dedi.

Hasan Mandal konuşmasının devamında gençlere ve çocuklara güvendiğini anlatım ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yani Türkiye bu anlamda ne eyvah ki mukteza önlemler alınmazsa ilerde iklim göçmeni oluşturabilecek bire bir ülke noktasında. Amma gençlere, öğrencilere, çözüm önerilerine baktıkça ego bundan geleceğimiz açısından yani hemen bizim amacıyla değil, özellikler gelecek nesiller açısından büyük bir imge görüyorum. Bu umudu vakit kaybetmeden burada değil Türkiye’nin herhangi bir durumunda mülakat ettiğimiz ahit bu çocukların, gençlerin heyecanı. Bunu iki hafta ilk hep Türkiye’den gelen gençlerle 81 ilden gelen gençlerle Samsun’da yaşadık TEKNOFEST’te.”

Share: