Trakya’nın yüzyıllık eğlencesi “Pavli” 112’nci el kuruldu

Trakya’bile 112’nci defa kurulan, yörede “Pavli” olarak mezkûr Pehlivanköy Panayırı muamele gününe kadar belirgin kalacak.

Kırklareli Valisi Birol Ekici, Odalık II. Abdülhamid’in fermanıyla 1910 yılında kurulan ve bugüne kadar bitmeme ettirilen Pehlivanköy Panayırı’nın açım töreninde, etkinliğin 112 yıldır sürdürülmesinin çalışma gerektirdiğini söyledi.

Ekici, panayırın arsıulusal alana taşınması üzere ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Pehlivanköy Belediye Reisi Hüseyin Açıkel dahi Sultan II. Abdülhamid’in fermanıyla bölge halkının bağlanak ve beraberliğinin sağlanması üzere kurulan panayırın, Trakya’nın sunu bozuk ve ayakta mütezayit yegâne panayırı olduğunu bildirdi.

Panayırın nahiye halkı üzere haddinden fazla koskocaman olduğunu vurgulayan Açıkel, şunları kaydetti:

“Panayırımız 400 esnafın katılımı ile 110 dönümlük benzeri alanda kurulmakta olup, havza halkının yetiştirdiği, ürettiği, satışa sunduğu, hasat sonu eğlendiği, mevsimsel ve yıllık ihtiyacını karşıladığı büyük ayrımsız eğlence ve ahzüita merkezidir. Temas yıl balaban özden beklenen panayırımız bölge halkının cümbüş ve ahzüita ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürürken ayrımsız yandan birlikte geleneklerin kültürün yaşatılmasında de cesim alım çalım üstlenmektedir. Bölgenin içtimai ve kültürel değerlerine de katkılar sunmaktadır.”

Programda CHP Kırklareli Mebus Vecdi Gündoğdu ile Tekirdağ Büyükşehir Belediye Reisi Fehamet Albayrak dahi meşveret yaptı.

Konuşmaların peşi sıra el oyunları ile mehterler ekibi eylem sundu. Vali Ekici ve beraberindekiler daha sonraları panayırın küşat kurdelesini kesti.

Pehlivanköy Panayırı, 11 Eylül Ilişki gününe büyüklüğünde meydanda kalacak.

Share: