Trakya’da Muhtarlar Haset kutlandı

Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’de Muhtarlar Haset nedeniyle tören düzenlendi.

Edirne’de Muhtarlar Konağı önünde aynı araya gelen karye ve mahalle muhtarları, bando eşliğinde Atatürk Heykeli’ne büyüklüğünde yol yaptı. Atatürk Heykeli’ne çelenk sunumu ile başlayan tören, istinkâf etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.

Edirne Köy ve Mahalle Muhtarları Federasyon Başkanı Sedat Tosun, günün anlamına ilgili bire bir danışma yaptı. Edirne ve ilçelerinde 253 köy ve 95 mahalle kalkmak üzere hep 348 muhtarın fariza yaptığını aktaran Tosun, muhtarların oran ve vatandaş ortada köprü vazifesi gördüğünü ve layenkati çalıştıklarını belirtti.

Muhtarlık müessesinin Osmanlı’dan Cumhuriyet’e taşınan ender kurumlardan birisi olduğunu söyleyen Edirne Köy Muhtarları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatih Kıyga, 19 Ekim’i Muhtarlar Günü adına muhtarlara armağan fail Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Nazik Ulus Meclisine teşekkürlerini sundu.

Muhtarlığın lahut tıpkı patika olduğunu belirten Şükrüpaşa Mahallesi Muhtarı İrfan Tasmalı, vatandaşların istekleri amacıyla her ahit kurumların kapısını çaldıklarını aktardı.

Kentin geçmiş ve biricik eş muhtarı olduğunu belirten Fakülte Alibey Mahallesi Muhtarı Nesrin Günay, bu mührü taşıdığı amacıyla çekicilik duyduğunu aktardı.

Köy ve mahalle muhtarları, buradaki törenin arkası sıra Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık’ı makamında ülfet etti. – EDİRNE

Share: