Trabzon’da ilkokul öğrencilerine ağaç sevgisi tiyatroyla aşılanacak

Trabzon Azamet Tiyatrosu (TDT) eliyle hazırlanan “Kaç Tilki Birçok” oyunuyla kestirmece 40 bin beş öğrencisine dikme ve orman sevgisi aşılanacak.

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ile Mehabet Tiyatroları Umumi Müdürlüğü (DT) arasında yapılan protokol kapsamında çocuklarda beş çağından itibaren belde bilinci ihdas etmek, doğayı laçkalaşmak ve direk dikmenin önemini tefhim etmek üzere TDT eliyle hazırlanan “Birçok Tilki Kaç” oyununun prömiyeri, Haluk Ongan Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

Jean birlikte La Fontaine’nin yazdığı, Nurullah Kalkan’ın çevirisini yaptığı, manzara tasarımı Büşra Eroğlu Vazıh, kostüm tasarımı Gökçe Şener, mum tasarımı Nihat Bahar, müziği Salih Asalet Memişoğlu ve koreografisi ise Köksal Ünal’a ilişkin oyunu, TDT Müdürü Renkler Saliha Karahasan yönetti.

Mahir Elvan, Sıla Ömeroğlu, Üstün Gürbüzlü, Belgit Aldanmaz, Oğuzhan Asak, Akpelin Beğendi, Durulcan Bitirim, Derya Hatipoğlu, Elif Epcimoğlu, Dilan Serinyel, Ensar Kaplan, Göknur Rahatsız, Ebru Karahasan, Ayşe Natır, Yasemin Nalçacıoğlu ve Aybüke Yılmaz Aldanmaz’un tumturak aldığı oyunda, aslan, tilki, tavşan, karga, orak böceği kabil hayvan bilimi üzerinden tabiat ve çevre himaye bilinci ile iyiliğin önemi anlatıldı.

Müzikal gösterilerin birlikte sunulduğu oyunu izleyen öğrencilerin iyicene ilk kânun geçirdiği görüldü.

TDT Müdürü Karahasan, oyunun böylecene, yıpranmamış sezona hususi bir gelişim birliğiyle başladıklarını belirterek, böylesine önemli bire bir projede fariza aldıkları amacıyla iri bahtiyarlık yaşadıklarını söyledi.

“Öğrencilerimizde çevre bilinci oluşmasına katkı sağlayacağız”

Oyunu izleyen Trabzon Orman Bölge Müdürü Sakıncasız Yılmayan, AA muhabirine, geleceğin teminatı olan çocuk ve gençlere çevre ve doğa bilinci telkin etmek ve bu konudaki duyarlılığı arttırmak üzere adamakıllı benzeri hareket birliğinin hayata geçirildiğini vurguladı.

Çocuklarda beş çağından itibaren belde bilinci oluşturmayı hedeflediklerini vurgulayan Yılmaz, “İlk gösterimi zaman yapılan oyunumuz zaman boyunca devam edecek ve yaklaşık 40 bin öğrencimizde belde bilinci oluşmasına yardım sağlayacağız. Herhangi Bir çocuğun, geleceğin benzeri fidanı olduğunu gördüğümüz amacıyla onların daha duygun ve henüz bilinçli yetişmeleri üzere yardım sağlamaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Yılmayan, projenin önce etapta yalnız Trabzon’da uygulanacağını, gerekseme duyulması halinde Kesim Müdürlüğü bünyesindeki sair illerde bile oyunun sahnelenebileceğini kaydetti.

İlkokul 4. derslik öğrencisi Emine Zaman Komutan, oyunun çok evire çevire olduğunu belirterek, doğayı korumayı öğrendiklerini söyledi.

Azra Kübra Eren birlikte tiyatro sebebiyle yeşili korumayı ve sevmenin önemini anladığını dile getirdi.

Share: