Trabzon firez konferans haberi | Macaristan sokak mızıka grubu ‘Band Of Streets’ İstanbul’da

Macaristan çıkmaz mızıka grubu ‘Band Of Streets’ Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi’nin davetiyle İstanbul Şehir Görüşme’ın sülale sahipliğinde üniversitenin Taksim yerleşkesinde ve Şişhane Meydanı’nda konser verdi.

Geçmişten günümüze birçok eseri seslendiren ‘Band Of Streets’ çalgı aleti topluluğu, İstanbul ayağındaki konserini İstanbul Şehir Müzakere’ın karı sahipliğinde İstanbul Kent Üniversitesi’nin Taksim yerleşkesinde gerçekleştirdi. Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi’nin davetiyle gelen kadro üniversitenin bahçesinde gelişmemiş ayrımsız dinleti verdi. Sonrasında Şişhane Meydanı’nda konserine devam eden kadro, vatandaşlar vasıtasıyla nazik demet gördü. İlk konserini Kocaeli’de veren takım İstanbul’dan sonra Bursa ve Ankara’ya gidip konser verecek.

“İSTANBUL KENT KONUŞMA TÜRKİYE VE İSTANBUL’UN HARS HAYATINA HAYIRLI OLSUN”

İstanbul Şehir Konferans’ın Müessis Direktörü Doçent Dr. Ahmet İlkay Ceyhan, “Zaman Liszt Enstitüsü Macar Ekin Merkeziyle ortaklaşa düzenlediğimiz dinleti ile Ayan Terbiye Vakfı (ENEV) ve İstanbul Site Üniversitesi iştiraki olan İstanbul Şehir Nutuk’ın geçmiş etkinliğini gerçekleştiriyoruz. Band Of Streets grubu, Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi’nin daveti ile burada. Bizim, kültürler arası iletişimi tedarik etmek, kültürel gelişmelerin içerisinde meydan alabilmek üzere tıpkı misyonumuz var. Ona istinaden uluslararası bir grupla keyifli az buçuk geçirmek için böyle tıpkısı düzenleme düzenledik. Dörtköşe tıpkı başlangıç yapalım istedik. İstanbul Kent Nutuk Türkiye ve İstanbul’un ekin hayatına kıvrak olsun” dedi.

“MACARİSTAN’DA EN İYİ ÇIKMAZ BANDOSU NAMINA TANINIYOR”

Macar Kültür Sarayı Müdürü Dr. Gabor Fodor, Band Of Streets Macar ekibinin 3. yol Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Kol, 3. Posta Türkiye’ye Macar neşesini getiriyor. Bu el Kocaeli, İstanbul, Bursa ve Ankara’da konser verecekler. Macaristan’bile yeryüzü gür sokak bandosu olarak tanınıyor. Macar Milli Ayak Topu takımı maçları öncesinde birlikte taraftarları coşkulandırmak için sokaklarda saz çalıyorlar. İstanbul’dahi Site Üniversitesi’nden sonra Şişhane meydanında İstanbullularla buluşacaklar” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE KENDİMİZİ HADDINDEN FAZLA İYİ HİSSEDİYORUZ”

Band Of Streets grubundan Mate Füzy, 3. El Türkiye’birlikte olmaktan çok bahtiyar olduklarını ifade ederek, “Türkiye’de kendimizi çok ferah hissediyoruz. Grubumuz bundan sonra 10. Yaşını doldurdu. Macaristan’dahi bu nev sokak bandosu tarzında takım müziği fethetmek gerçekte bizim patentimiz ve bundan de haddinden fazla şişman bire bir alım duyuyoruz. Türkiye’nin yanı sıra İspanya ve İtalya’üstelik üstelik sokaklarda konser verdik. İtalya’bile acun fuarında konser ödeme şansımız oldu. Esbak Kocaeli’deydik. Zaman İstanbul’dayız. Yarın ise Bursa’ya akabinde birlikte Ankara’ya gideceğiz. Sayın Macaristan Ankara Büyükelçisi’nin daveti üzerine geldik. Bu vesileyle kendisine haddinden fazla teşekkürname ederiz” ifadelerini kullandı.

Share: