TR82 Bölgesi Havza Planı, çalışmalarının ilk aşaması tamamlandı

TR82 Bölgesi Toprak Planı, çalışmalarının ilk aşaması tamamlandı

TR82 Bölgesi Nahiye Planı İl Çalıştayları tamamlandı

KASTAMONU – TR82 Bölgesi 2024-2028 Bölge Planı tedbir çalışmalarını tay tay arabası Şimal Anadolu Kalkınma Ajansı, Çankırı, Sinop ve Kastamonu, illerinde ülke çalıştaylarını tamamladı. Genel Yazman Dr. Serkan Genç, Toprak planı çalışmalarına başladıklarını belirterek, hazırlayacakları planın gelecek 5 almanak sürede Kastamonu, Çankırı ve Sinop illeri amacıyla kalkınma amaçlı ayrımsız defa haritası olacağını söyledi.

Uran ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğü koordinasyonunda ölçülü TR82 Bölgesi 2024-2028 Yılı Toprak Planı hazırlık çalışmaları çerçevesinde Kuzey Rum Kalkınma Ajansı vasıtasıyla 27 Haziran’dahi Çankırı’birlikte, 29 Haziran’de Sinop’ta yapılan devlet çalıştaylarının sonuncusu Kastamonu’üstelik gerçekleştirildi.

TR82 Bölgesi Kesim Planı hazırlık çalışmaları çerçevesinde Haziran ayında düzenlenmesi planlanan ancak sel afeti nedeniyle ertelenen Kastamonu Havza Planı İl Çalıştayı, bölgedeki kamu sektörü, özel sektör ve sivil sosyete kuruluşlarının katılımıyla Ajansın Hizmet Binasında yapıldı.

Katılımcı yaklaşımla hesaplı çalışmalar çerçevesinde oluşturulan 7 ustalık (Kazançlı Göstergeler, Rakiplik Gücü ve Yatırım Ortamı, Nüfusun Umumi Durumu ve Beşeri Resülmal, Sosyal Kalkınma, Dirim Kalitesi, Erişilebilirlik ve Enfrastrüktür, Tabii ve Tarihi Değerler, Firez, Turizm, İklim Değişikliği ve Yer – Kıyamet Riskleri ve Tarım ve Rustik Kalkınma) masada tıpkısı araya mevrut katılımcılar, konularına ilişkin fikirlerini ortaya koydu. Toprak planına elan çok görüşün yansımasını temin etmek amacıyla “Dış Hissedar Anketi” birlikte düzenleyen KUZKA, buradan ati fikirleri birlikte nahiye planına yansıtmayı hedefliyor.

“Yaptığımız çalıştay ile kâin sorunlara çözüm önerileri getirmeyi planlıyoruz”

Şimal Anadolu Bölgesi’ndeki bulunan sorunları ve bunlara hal önerilerinin getirileceği, mevcut potansiyelin kullanılabileceği ayrımsız nahiye planının oluşturulması için tedbir çalışmaları yürüttüklerini belirten KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Tendürüst, “Zaman Kastamonu’üstelik ülke çalıştayı gerçekleştiriyoruz. 7 kesim tematik masada alım ve kuruluşlarımızdan, sivil toplumdan, özel sektörden katılan temsilcilerimiz ait laf başlıkları çerçevesinde çözüm önerilerini, izlence ve proje önerilerini sunuyorlar. Havza planları planlama hiyerarşisi içerisinde kalkınma planından sonradan peş ölçekli tıpkısı traksiyon. Bu sene yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı vasıtasıyla hem lehçe evolüsyon millî stratejisi hem de toprak planları hazırlıkları gerçekleştiriliyor. Yerelde havza planlarının uygulaması tedarik çalışmaları kalkınma ajansları eliyle yürütülüyor, Bakanlığımız da bu çalışmaları eş güdümlü ediyor. Üç ilimizde bile havza planıyla müteallik yaptığımız çalıştaylarımızın sonuncusunu zaman Kastamonu’de gerçekleştirdiğimiz çalıştay ile tamamlamış bulunuyoruz” diye konuştu.

Çalışmaların neticesinde yılsonuna kadar kesim planın taslağının oluşturulacağını belirten Genel Sekreter Genç, “Gine ayrımsız ülke çalıştayı gerçekleştirerek burada yapılan çalışmaların akabinde sâdır konkre önerileri gene bir kıymetlendirme imkanımız olacak. Yapacağımız çalıştay akabinde üstelik mevrut öneriler doğrultusunda cazibe metninin revizelerini yaparak tamamlayacağız ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına birlikte eskiz metinleri ileteceğiz. 2023 yılının ortasında da mıntıka planının Cumhurbaşkanı onayıyla yürürlüğe girmesi hedefleniyor. Tığ bile çalışmalarımızı bu takvime göre gerçekleştiriyoruz” dedi.

Mıntıka Planı ile 3 ilin Kalkınma Amaçlı Posta Haritası Oluşturuluyor

Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinin kalkınma amaçlı aynı kere haritası oluşturulduğunu anlatım fail Gailesiz, “Mıntıka planları, bölgede bulunan illerin kâin potansiyelleri ile sorunlarının çözümüne yönelik ayrımsız yol haritası içeren, öncelikleri ve stratejileri, amaçları kemiksiz bire bir şekilde belirlenmiş ve bunlar kesim gerçeklikleriyle ve ilmî verilerle kanıta dayalı politikalar üretecek şekilde hazırlanmaktadır. Biz dahi hazırladığımız kesim planıyla bu illerimizin önümüzdeki 5 yıllık dönemde odaklanacağı konuları ve öncelikleri belirlemiş olacağız. Bu havza planıyla belirlenen amaçlar ve hedefler doğrultusunda dahi lazım kalkınma ajansı olarak bizler icap bile ayrıksı çalım ve kuruluşlar çalışmalarını buna düzenli aynı şekilde gerçekleştiriyor olacaklar. Bu anlamda havza planları önümüzdeki 5 yıla kandil tutaç aynı düzentileme olduğunu düşündüğümüzde az çok kebir aynı faaliyet” ifadelerini kullandı.

“Bölge Planı Bölgenin Potansiyelini Elan Etkin Kullanmamızı Sağlayacak”

İdareciler adına üzerlerinde çalıştıkları konuların kalburüstü ayrımsız şekilde uygulanabilmesi amacıyla reçetenin çok sağlam olması gerektiğinin altını çizen Ilbay Avni Çakırdoğan ise, şöyle konuştu: “Bu birlikte çokça dolgunca planlama ile gerçekleşir. Haddinden Fazla ferah planlama dahi sahada bu iş üzere mebde yoran, o bölgede zihayat eksperlik alanlarına giren konulara bilgili, çokça dolgunca analiz fail insanların üretmiş olduğu politikalar ile gelişir. Sahada uygulayacağınız ne büyüklüğünde çokça olursa olsun, onlara uygulayacağı politikaları çokça ongun aktarmanız ve politikaların üstelik bölgeyle bile çok dolgunca uyuşması geçişsiz. Türkiye’nin haddinden fazla sunturlu benzeri hafızası var ve çokça nitelikli yetişmiş kayırıcı gücü var. Bu âdem gücümüzü, geçmişimizdeki tecrübemizi bulunan dünyadaki konjonktürü çok mebzul okuyarak, ülkemizin ve özelde dahi bölgelerimizin ihtiyaçları ve taleplerini, imkanlarını, potansiyelinin evirileceği aşamayı de çokça dolgunca çözümleme ederek bunları birleştirerek planlamaya tabi tutarsak inşallah bizler birlikte bundan sonraki süreçte kerem, budun kendisine neler yapacağımızı bilici, bunun için hazırlıklarını, planlarını yapmış cesamet ve becerikli kendisine yolumuza bitmeme ederiz”

Kastamonu’nun seçkin alanda bünyesinde gösterişli anlamda gizil bulunduran benzeri coğrafya olduğunu aktaran Vali Çakır, şunları kaydetti: “Bunu anlatırken koca keyifli bire bir şekilde konuşuyor zira temas konuda bahsedeceğimiz imkan ve yetenek var. Tarımdan hayvancılığa, sanayiden turizme, spordan sahile gelişigüzel konuda bünyesinde nazirsiz imkanlar barındıran tıpkısı coğrafya. Bu coğrafyada biz idarecilere düşen en makro görevlerden tıpkısı tanesi üstelik elimizdeki bu imkan ve kabiliyetleri makul tıpkısı şekilde hazırlayıp planlamak. Bu de Kastamonu özelinde siz kızıl arkadaşlarımızın özelikle sivil topluluk kuruluşların mail ilişki ve desteğiyle özelikle bu yörenin insanlarının, bu işe başlangıç yoran insanların analizleri, yorumları, önerileri bizim açımızdan akıbet merhale makro.”

Açım konuşmalarından sonra Kastamonu’daki kamu, özel sektör ve sivil sosyete kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla tematik masa çalışmalarına geçildi. Toplam 7 tematik masada Kastamonu’ya ait sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı. Uzmanlık alanlarına göre tematik masalara ayrılan katılımcılar belirlenen konularda ilin sorunlarını masaya yatırdı. Henüz sonradan katılımcılar yoluyla sorunlara ilişkin verilen çözüm önerileri bire bir tabloda birleştirildi. Tematik masa çalışmalarının tamamlanması sonrasında ise mesail ve çözümlere ait katılımcılardan elde edilen veriler toplantı tutanaklarına işlendi.

Kuzey Rum Kalkınma Ajansı 2024-2028 Yılı TR82 Bölge Planı tedbir çalışmaları çerçevesinde el çalıştayları, vadi çalışmaları ve masa başı araştırmaların tamamlanması sonrasında eskiz kesim planı hazırlanacak. 2024-2028 Yılı TR82 Bölge Planı’nın 2023 yılının evvel yarısında Cumhurbaşkanlığı kararıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor.Share: