“Tonoz Us Atölyesi Eskişehir” Etkinliğinde 5 Farklı Atölye Düzenlendi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Evire Çevire İşler Derneği teşrikimesai ile planlı “Tonoz Bellek Atölyesi Eskişehir” üçüncü gününde özel isimleri gençlerle bire bir araya getirdi. Haller Bilgisizlik Merkezi’nde planlı beş işlik ile çoluk çocuk, kendini ve kentini elan ongun aşinalık imkanı buldu.

Haller Gençlik Merkezi’nde planlı etkinliklerin üçüncü gününün önceki oturumunda edip-emare Beşaret Tönbekici’nin “Şirince Köyü ile Dönüştürdüğümüz Yaşamımız” başlıklı atölyesi ile gençleri ilham veren benzeri yolculuğa çıkardı. Genç benzeri üniversiteli iken Şirince ile tanışan ve buraya yerleşen Tönbekici, Şirince’ye sabah yeli olan çalışmalarını ve köyün dünyaca tanınması aşamalarını adım adım gençlerle paylaştı.

“SANA HANGI BÜYÜKLÜĞÜNDE DEĞER VERDİĞİMİN FARKINDA MISIN?” ATÖLYESİ

İkinci atölyede ise Pir İşler Derneği Başkanı içtimai tasarımcı Sercan Duygan, katılımcılara bakir sağ açıklık getiren, “Sana Ne Büyüklüğünde Derece Verdiğimin Farkında Mısın?” başlıklı atölyeyi düzenlendi. Sercan Duygan’ın interaktif atölyesinde gençler kendilerini anlatım ika, kendileriyle ve birbirleriyle yüzleşme fırsatı yakaladılar.

Günün üçüncü oturumunda iletişimci edip Ümit Alan, “Eskimemiş Iletişim Araçları Eskişehir’i ve Eskişehirliyi Bittabi Değiştirebilir?” başlıklı atölye ile gençlerle buluştu. Kendisi bile  Eskişehirli olan ve tıpkısı şehrin doğru iletişim kanallarıyla pekâlâ değişebileceğini hesap açan, düşündüren ayrımsız sorgulama ve çapraz etkileşim ile gençlere aktardı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce işlik böylecene Ümit Alan ile delege gençlere, Evire Çevire İşler Derneği ve atölye konuşmacılarına teşekkür etti.

“GODARD’IN YAŞANACAK HAYATIM FİLMİNDE İFADE ARAYIŞI” ATÖLYESİ DÜZENLENDİ

Etkinliklerin dördüncü oturumunda Dokuz Ilkgüz Üniversitesi Gökçe Yazın Fakültesi Hikmet Bölümü’nde öğretim üyesi Prof. Dr. It Canlı Bal, “Godard’ın Yaşanacak Hayatım Filminde İfade Arayışı” antetli işlik ile katılımcılarla buluştu. Fransa’nın Yeni Dalga Sinemasının kurucuları ortada vadi düz Jean-Luc Godard’ın alışılmışın dışında bir anlatımla oluşturduğu film ile hedeflenen havas ve verilen mesajlar, yaşamda sâdır zorlukların aşılması ilkin doğmak amacıyla katılımcılara insanın hayat boyu içerisinde olduğu arayışlar ve sosyal yansımaları gençlere aktarıldı.

“MÜJDAT GEZEN’DEN “KARŞI KARŞIYA” ATÖLYESİ

Günün beşinci ve akıbet oturumunda usta sanatkâr, edip, eğitmen Müjdat Gezen, “Karşi Karşiya” adlı atölyede gençlerle bir araya geldi. Balaban bent gören buluşmada Gezen, cahillik yıllarında eğitim bilimi hayatından görüşme hayatına büyüklüğünde güzeşte süreçte yaşadıklarını, bugünkü siyasal, toplumsal, kültürel ve sanatsal yaşamda gelinen noktayı gençlerle paylaştı. Gezen ayrıca gençlere tek ahit pes etmemeleri gerektiğini hatırlatarak, kimsenin umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini belirtti. Gezen, katılımcılara düşündüren ve ayrımsız zaman güldüren hayalet anıları ve Eskişehir ile ilgili düşüncelerini aktardığı atölye böylelikle büyük alkış aldı.

Share: