Tonoz Karın Atölyesi Eskişehir, Bitmeme Ediyor

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Iyicene İşler Derneği hareket birliğinde düzenlenen Tonoz Akıl Atölyesi Eskişehir, ikinci gününde birlikte gençlere unutamayacakları deneyimler yaşattı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Pir İşler Derneği teşrikimesai ile 15-35 yaş grubu üzere şehrin kalbindeki 4 değişik mekanda planlı ve 12 atölyeyi kapsayan Tonoz Kanı Atölyesi Eskişehir, alanında bilirkişi isimleri gençlerle tıpkı araya getirmeye bitmeme ediyor.

Etkinliklerin ikinci gününde mimar Sevcan Karadağ ile “Heykellerin Şehir Estetiğine ve Toplumsal Çevreye Etkileri” başlıklı atölye Porsuk Konuk Evi bahçesinden başladı.

Açık havada gerçekleşen atölyede mimar Sevcan Karadağ, şehir heykellerinin estetiğine olan katkısını anlatırken, içtimai yaşam içerisinde sosyal çevreye olan etkisi, insanlarda ve toplumsal yaşamda verdiği duyguyu katılımcılarla paylaştı.

Köprübaşı Porsuk Konuk Evi bahçesinde başlayan atölye daha sonra site merkezinde devam etti. Yürüyüşe geçen Karadağ ve murahhas gençler, kentin yeryüzü dokunaklı caddelerinde atölyeyi devam ettirdi. Reviş esnasında vatandaşlar dahi yaşananları dikkatle izlerken, Eskişehir’i süsleyici heykellerin bulunduğu alanlarda birlikte anlatımlar gerçekleştirildi. Ulus Anıtı uğrunda toplanan takım, buradaki majör heykelin şehir estetiğine sunduğu katkıyı ve insanlara vermeye çalıştığı duyguyu durumunda anlamaya çalıştılar.

Şehrin ana yol ve sokaklarından bitmeme eden işlik henüz sonra Haller Toyluk Merkezi’nde Sevcan Karadağ’ın sunumuyla tamamlandı.

Günün ikinci etkinliğinde ise Şans Teknik Üniversitesi’nde öğretim yardımcısı İspanyol mimar Jose Manuel Garcia Torres, “İber Yarımadasından Mimari Miras Üstüne Ortaklaşa Doğurucu Deneyimler” başlıklı tıpkısı atölye gerçekleştirdi. Torres, şişman tıpkısı acun mimarlık mirasına sahip İber Yarımadası’nın binlerce yıllık yaşanmışlığı, kült ve sosyal kültürü, mimarlık yapıların geleceğe bıraktığı izler ve mesajlar konusunda mehabetli bir lokma tatlısı gerçekleştirdi.

Gençlerin iri ilgisini çeken atölyeler sonrası konuşmacılar gençlerle birlikte günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi. Tonoz Bellek Atölyesi Eskişehir ile gençler şehri yeniden tanırken toplum bilimi, hikmet, sivil cemiyet, toplumsal adım, bildirişim, mimari, hars ve müzakere başlıklarında sunumlar gerçekleştiriliyor.

Share: