TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar TSO İscehisar Temsilciliğinin açılışında konuştu Açıklaması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB’un mevki genelindeki odaların ve üyelerinin sesi ve tercümanı olduğunu belirterek, “Bize yasayla verilen fariza budur. İcraat yetkisi ve sorumluluğu üstelik hükümetimizindir. Bir ve beraber olunca, Allah rahmeti ve bereketi verir. Birbirimizi ötekileştirmeyelim.” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar Tecim ve Sanayi Odası’nın (TSO) İscehisar Temsilciliğinin açılışında, Afyonkarahisar ve İscehisar’ın mermerin başşehri olduğunu söyledi.

Türkiye’nin yer şişman mermer önsezi kombinasyon uran bölgesinin Afyonkarahisar’de olduğunu anlatım fail Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar mermerinin acun çapında tanındığını, üste Vatikan’daki bildirme yüce kiliselerde de, İscehisar’ın mermerlerinin kullanıldığını dile getirdi.

Ülkenin 300 çeşit mermer ve 200 çeşit travertenle bu alanda haddinden fazla balaban benzeri zenginliğe ve avantaja sahip olduğuna dikkati calip Hisarcıklıoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Blok mermerde acun lideriyiz. İhracatın, yüzdelik 60’ı katmanlı mamul halde oluşmak için, 2 milyar doları geçti. İşlenmiş mermerde İtalya ve Çin bizden önde olsa da, bu alanda birlikte gelişme içindeyiz. Mavera yandan, sunu nazik pazar olan Çin’deki yavaşlamayla ve toptan resesyonla alın karşıyayız. İç pazarda inşaat sektörü henüz kamu toparlamış değil. Bunlara ekleyerek serencam dönemde hareketlilik ve akaryakıt fiyatlarındaki artışın da etkisi altındayız. Ruhsatlandırma, harçlar ve kerem hakkı gibi, maliyetleri artıran sorunlarımız kâin. Antrparantez ayrımsız ilde yahut bölgede onay verirken, yerli yönetimlerin ve buradaki sektörün, yani sizlerin birlikte boşluk aracılığıyla saraka hakkınız olmalı. Zira sahayı sunu dolgunca siz bilirsiniz.”

“Sektörde eser el işi ve kalite artıyor”

Odalarla yeryüzü planlamaları yapılabileceğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Mavera yandan sektörde ilişik değer noktasında birlikte yapmamız müstelzim amal var. Tığ blok mermeri 20 cent, ayar mermeri 40 cent civarında satarken, İtalya mamul mermeri 2 dolara gönderiyor. Tam sıkıntılara rağmen, sektörde iz el işi ve kalite artıyor, ihracat yapılan büyüklük sayısı büyüyor. Bu sektörde gidecek henüz uzun tıpkı yolumuz var. Hem bu bölgenin kalkınması hem birlikte ülkemizin döviz ihtiyacının karşılanması üzere halk birliğiyle çalışmaya bitmeme edeceğiz.” diyerek konuştu.

Afyonkarahisar TSO ile tamlık sıkıntıları ve sorunları ilgilendiren bakanlıklara ilettiklerini ve strateji ettiklerini bildiren Hisarcıklıoğlu, “Bu noktada şunu birlikte tek unutmayalım, bizler üyelerin sesiyiz ve onların tercümanları oluruz. Bize yasayla sunulan fariza budur. İcraat yetkisi ve sorumluluğu üstelik hükümetimizindir. Aynı ve bu arada olunca, Cenabıhak rahmeti ve bereketi verir. Birbirimizi ötekileştirmeyelim. Kimseyi, fikrinden, inancından, görüşünden kontekst dışlamayalım.” ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasının peşi sıra İscehisar Kaymakamı Mehmet Büyük Yağlı ve Afyonkarahisar TSO Başkanı Hüsnü Serteser de birer danışma yaptı.

Daha sonradan Rifat Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı’nı mülakat etti.Share: