TİKA, Cenup Sudan’da dezavantajlı kadınları hisse senedi hayatına hazırlıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Cenup Sudan’üstelik dezavantajlı kadınların iz sahibi olmasına bindi veriyor.

Cenup Sudan’üstelik elektrik gösteren Değişimci Kadınlar Derneği üyesi 78 avrat, TİKA’nın desteğiyle 4 kamer dikiş ve sabun üretimi konularında mesleksel terbiye aldı.

TİKA, kursu başarıyla tamamlayanlara sertifika töreninin ardından mesleklerini yapabilmeleri için muhtelif ekipmanlardan oluşan çıban kiti temin etti.

Mezuniyet programına Merkez Ekvatorya Eyaleti Eşey, Yavru ve Içtimai Refah Bakanı Bullen Amos Soro, Cuba Büyükelçisi Erdem Mutaf, Ticaret Müşaviri Hedef Uzunay ve Değişimci Kadınlar Derneği Başkanı Anna Tazita Samuel katıldı.

Bakan Soro, törende yaptığı konuşmada, programdan mezun olan ve baş kitlerine munsap kadınlardan, çevrelerindeki değişik kadınları bile bu alanlarda eğitmelerini ve onların üstelik meslek kazanmalarını sağlamalarını beklediğini olduğunu söyledi.

Soro, “Sizler demincek almış olduğunuz bu eğitim bilimi ile zat giyeceklerinizi üretebileceksiniz. Mezun olan kadınlardan birinin konuşmasında belirttiği kabilinden, demin mesafelik özlük ürettiğiniz mahsulat ile beslenme vakti. Bu çerçevede tarım eğitimi amacıyla da TİKA’nın desteklerini bekliyoruz.” diye konuştu.

Türk devletinin ve TİKA’nın Cenup Sudan’de yaptığı ongun işlerden berenarı mutlu olduklarını dile getiren Soro, “Sürekli Türkiye’nin gerçekleştirdiği faaliyetlere nida alıyoruz ve müteşekkiriz, davetiyelerin gelmeye bitmeme etmesini rica ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Erdem Mutaf ise çıkışlı kadınların müteşebbis olduklarını, girişimciliğin üstelik hisse senedi dünyası anlamına geldiğini anlatım ederek, kadınların kuracakları işlemler ile kendilerini ve yaşadıkları toplulukları geçindirmelerini umduğunu söyledi.

Değişimci Kadınlar Derneği Başkanı Anna Tazita Samuel da derneğe ve üye kadınlara verdiği desteklerden kontekst TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkürname etti.

“Burada karanlıktan ışığa ulaştığımı söyleyebilirim”

Terzilik alanında terbiye kayran Mary Nyoka, bitirme gününün hayatındaki bildirme cesim devir olduğunu belirterek, eğitime katılan bir nice kadının dahi bir şekilde hissettiğini anlattı.

Sıfırdan başlayıp TİKA ve Değişimci Kadınlar Derneğinin desteğiyle dikiş ve sabun üretimi yapabildiklerini belirten Nyoka, bir nice soruna karşın kırıcı emekler harcama ederek bugüne geldiklerini dile getirdi.

Nyoka, “Bugün burada karanlıktan ışığa ulaştığımı söyleyebilirim.”dedi.

Sabun üretimi alanında yetişek düz Christine Mario ise şehirdeki sunu bol sıvı sabunu ürettiklerine inandığını, gâvur sabun üretiminde ise zorluklarla karşılaştıklarını ve üstünde henüz çok çalışmaları gerektiğini belirtti.

Mario, aldıkları eğitim sonrası kadınlar namına topluca tıpkı iş merkezi kurarak burada mesleklerini icra ederek hem özlük hem birlikte etraflarındaki insanların hayatlarını fark etmek istediklerini kaydetti.

Share: