Ticaret Bakanı Muş, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, büyükelçileri, anne konuşu nişane ve hedeflerin nihayete ermesine yer nazik desteği verecek yol arkadaşları yerine gördüklerini belirterek, “Bu yılki 250 bilyon dolarlık dış satım hedefine sizlerin da katkısıyla yankılanmak istiyoruz.” dedi.

Muş, 13. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sülale sahipliğinde Sheraton Hotel’dahi gerçekleştirilen “İş Dünyası ile Öğle Yemeği” etkinliğine katılarak bir enformasyon yaptı.

Önce Kovid-19 salgını, peşi sıra Rusya- Ukrayna Savaşı ile sınanan dünya ekonomisinin, geri hizmet, tedbir zincirleri, incelmemiş husus, azık, enerji ve toptan pahalılık alanlarında derinleşen sorunlarla yüz yüze kaldığını dile getiren Muş, özellikle evolüsyon yolundaki ülkeler olmak üzere tüm ülkelerin bu süreçte it canlı ayrımsız sınav verdiğini söyledi.

Muş, toptan tahaccüm hızındaki düşüş beklentilerine belen ederken, global ticaret hacmine ilgili tahaccüm beklentisinin birlikte düştüğünü tabir etti.

“Eksiksiz siyaset araçlarını seferber ettik”

ESIR’da bitiren fiyatlarının yüzdelik 9,1 yıllık artma oranıyla serencam 40 yılın en faziletli seviyesine ulaştığını belirten Muş, avronun birlikte BENDE doları karşısında 20 sene bilahare ilk defa henüz arık arkaç geldiğine dikkati çekti. Muş, yer yağı özellikle atılmak için emtia fiyatlarındaki durum, Rusya’nın Avrupa’ya doğal gaz akışını durdurması ve erdemli para şişkinliği beklentileri ile global ekonomik nema üzerindeki riskin bitmeme ettiğine, toptan nekahet tahminlerinin güçlendiğine dikkati çekti. Muş, bu şartlar altında Tecim Bakanlığı olarak ellerindeki bilcümle siyaset araçlarını devlet ekonomisini kalkındırma hedefi doğrultusunda seferber ettiklerini vurgulayarak, “Balaban bir memnuniyetle beyan etmek isterim kim tam dayanabilen koşullara rağmen, sizlerin üstelik desteğiyle olumlu sonuçlar alıyoruz. İhracatta ve hesaplı büyümede işlek performansımızı sürdürmeye bitmeme ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Bakan Muş, evvel çeyrekte yüzdelik 7,3 nema kaydeden talih ekonomisinin, 2022 yılında da tüvana büyüme trendini sürdürdüğünü gördüklerini söyledi.

Ocak-temmuz döneminde ihracatın yüzdelik 19,1 artarak 144,4 milyar dolar olduğunu bildiren Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tıpkısı dönemde aut ticaret hacmimiz ise yüzdelik 31 artarak 350,8 milyar dolara yükselmiştir. Gelişigüzel fırsatta söylediğimiz kabil ihracat, arz mehabetli hedeflerimizden birisi ve Türkiye ekonomisinde büyümenin lokomotifidir. Zaman dış satım yapmayan ilimiz, ihracat yapmadığımız talih bulunmuyor. Sayısı ve niteliği daima kalan ihraç ürünlerimiz ile anadan görme pazarlarımızda yerimizi sağlamlaştırırken bakir pazarlardaki potansiyelden maksimal hisse kabul etme yönünde çaba içindeyiz.”

Muş, Vekillik kendisine ihracatçıların uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırmak için yekpare imkanları devreye aldıklarını belirtirken, bu kapsamda ırak coğrafyalar amacıyla kullanılmamış ayrımsız izlem açıkladıklarını anımsattı. “Uzak Ülkeler Stratejisi” ile ihraç ürünlerini dünyanın genişlik ırak noktalarına ulaştırmayı ve Türkiye markasının bilinirliğini artırmayı hedeflediklerini anlatan Muş, “Bu anlayışla, ülkemize 2 bin 500 kilometreden ırak mesafede bulunan ve ithalatından aldığımız payın yüzde 1’in altında olduğu 18 devlet, bire bir anlamda ticaret rotamızın yöneleceği yeni murat pazarlar olacaktır. Izleme kapsamında, üzerinde çalışacağımız serencam odaklı eylemleri hayata geçirirken tabii yer büyük paydaşlarımız sizler, siz altın hariciye teşkilatımız olacaktır.” dedi.

“e-İhracatın payı artacak”

Vekillik kendisine ellerindeki siyasa araçlarını mütebeddil şartlara göre güncellediklerini söyleyen Muş, şunları tabir etti:

“İhracata müteveccih çap yardımlarını bu tatlılıkla yeniden kurguluyor, ihracatçı firmalarımızın finansmana erişiminin kolaylaştırılması ve geri hizmet imkanlarının geliştirilmesine evleviyet veriyoruz. ‘Turquality’ özellikle kalkışmak için bindi programlarımızdan yararlanan şirketlere müteveccih bazen iyileştirmeler öngörüyor, sistemin daha dümdüz ve işlevsel olmasını hedefliyoruz. 2021 yılında genel ihracatımızdan yüzde 1,3 nasip almış olan e-ihracatın, bakir bindi mekanizmaları ve eylem planları ile 2025 yılı itibarıyla umumi ihracat içindeki payının arz beş altı yüzdelik 3-5 aralığına ulaşmasını, 2030 yılına gelindiğinde ise yüzdelik 10’luk paya erişmesini hedefliyoruz.”

Muş, Türkiye’nin küresel ticaretin eke benzeri bileşeni olan bakım ticaretinde net dış satımcı pozisyonunda olduğuna dikkati çekerken, “2002 yılında 14 milyar dolar olan bakım ihracatımız, pandemi kaynaklı menfi koşullara rağmen 2021 yılında benzeri eski yıla bakarak yüzdelik 64 çoğalma kaydederek 58 milyar dolar düzeyine ulaşmıştır. Bakanlık namına bu gelişmeye ilk katkıyı bakım sektörlerine müteveccih bindi programlarımızı güncelleyerek verdik. Millî ve uluslararası gelişmeleri birlikte dikkate alarak kapsamlı, yenilikçi ve esnek tıpkısı Hizmet İhracatı Destek Izlence Paketi oluşturduk. Bakım sektörleri süresince hayatiyetli ve rekabetçi sektörlerimizden inşaat sektörü, tahaccüm, istihdam ve sınırlı dışı üstencilik hizmetleri kapsamında para ve hizmet ihracatımıza katkılarıyla ilgi çekiyor.” diyerek konuştu.

“Değme şeye karşın inancımızı koruyoruz”

Büyükelçileri, asıl soylu erki nişane ve hedeflerin nihayete erimesine sunu iri desteği verecek yol arkadaşları yerine gördüklerini belirten Muş, hangi ant aynı ülkede aynı sorun olsa hariciye teşkilatı ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun süreci yakından takip ettiğini söyledi. Muş, büyükelçilerle yakalanan görevdaşlık, koordinasyon ve verimliliğin kendileri amacıyla sevinme verici olduğunu vurgulayarak, “Bu yılki 250 milyar dolarlık ihracat hedefine sizlerin de katkısıyla yayılmak istiyoruz. Yılın ikinci yarısında gözlemlediğimiz dünya ekonomisindeki yavaşlamanın bizim rakamlarımıza de adım adım yansımaya başladığını görüyoruz. Tığ rastgele şeye karşın 250 bilyon dolarlık hedefin gerçekleşebileceğine inancımızı koruyoruz.” dedi.

Share: