Tıbbi hoş kokulu bitkiler ekonomiye kazandırılıyor

Tıbbi hoş kokulu bitkiler ekonomiye kazandırılıyor

DÜZCE Düzce Belediyesi’nin Tarım Akademisi Projesi kapsamında 10 kamer ilk ekimi yapılan ve hasadına başlanan tıbbı aromatik bitkilerden yağ elde edilmeye başladı. Düzce Şehremini Dr. Faruk Özlü, önceki kekik yağını damıtarak “Düzce’mize ömre bedel olsun” dedi.

Düzce Belediyesinin, Zirai Kalkınma Merkezi Projesi kapsamında ekimi yapılan tıbbı aromatik bitkiler ekonomiye kazandırılıyor. Birçok iştirakçisi olan proje kapsamında hasadı yapılan bitkilerden önce kekik yağı çıkarıldı. Düzce Belediyesi Park Yeri ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Ekincilik Akademisi arazisine kurulan Distilasyon (Taktir) makinesi ile su buharı kullanılarak kekik antagonist elde edilmeye başlandı.

Kekik yağının ilk damıtma işlemlerini yakından strateji eden Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, önceki hasattan geçmiş yağın elde edilmesiyle birlikte projenin konuşu değerinin bile arttığını kaydetti. Zat elleriyle damıtılan kekik yağını düzlük Özlü, “Sabık yıldan bu yana bu ürünleri elde ettik. Büyük aynı başarı elde ettik. Ellerinize esenlik” diyerek projeyi hayata geçirenlere de teşekkür etti. Elde edilen kekik yağının bir nice alanda kullanılması için satışını yapacak. Mavera yandan kekik yağı işlemlerinin peşi sıra mütezayit kekikler da sofralarda kullanılmak üzere satışa sunulacak.Share: