Tesisleşmeyle Gün Doğusu ve Güneydoğu’da kudretli tenisçilerin sayısı artıyor

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı ve ilgili kurumların Şarki ve Güneydoğu Küçük Asya bölgesinde sporun gelişmesine müteveccih yatırımları, açılan tesisler ve Türkiye Alan Topu Federasyonunun çalışmaları sonucu lisanslı sportmen sayısı 6 yılda kısaca 8 intaç arttı.

Ülke genelinde 87 bin 88 lisanlı sporcusu kâin Türkiye Alan Topu Federasyonu, tenisin Doğu ve Güneydoğu Küçük Asya bölgesinde yaygınlaştırılmasını sağlamaya yönelik çalışmalar yürütüyor.

Bu amaçla “Balkı Dağı Cup”, “Erzincan Ergan Cup”, “Iğdır Kayısı Cup”, “Şanlıurfa Göbeklitepe Cup” ve “Van Akdamar Cup” isimleriyle toprak illerinde arsıulusal turnuvalar düzenleyen federasyon, çocukların ve gençlerin tenise olan ilgilerini artırmaya çalışıyor.

Bu kapsamda hem Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının hem dahi şehirlerdeki kurumların çalışmalarıyla birçok kullanılmamış tesisin hizmete alındığı Şark ve Güneydoğu illerinde 6 sene öncesine kadar alan topu branşında 1027 olan lisanslı sporcu sayısı bu yıl 8 bin 50’ye ulaştı.

“Hedefimiz dünyanın yer dolgunca sporcularını yemlemek”

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, AA muhabirine, federasyon kendisine bölgede tenisin yaygınlaştırılması ve tabana yayılması için çaba gösterdiklerini söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanlığının “sporu tabana yayıyoruz” sloganıyla tenisin herkesin yaptığı ayrımsız spor haline gelmesi için birçok proje geliştirdiklerini tabir eden Durmuş, şunları kaydetti:

“Toprak illerinde arsıulusal turnuvalar düzenledik. Federasyon olarak ilkleri seviyoruz. Turnuvalarda sporcularımız, gençlerimiz arsıulusal turnuvada oynama şansı elde ediyor hem bile Türkiye’de liyakatli sporcularımız birlikte burada böke olup dünyada elan bereketli sporcu olabilmek üzere savaş veriyorlar. Benzeri zamanda ülkemizin gelişigüzel noktasının hangi büyüklüğünde evire çevire olduğunu hem kendi sporcularımıza hem dahi dünyanın birçok yerinden gelen sporculara göstermeye çalışıyoruz. Spor turizminin bizim için anlamı haddinden fazla büyük. Hedefimiz dünyanın yer gür sporcularını yemlemek. Bunun için şampiyonalar, CUP’lar düzenliyoruz. Bu de ülkemizin iyice yerlerini, tarihi dokularını tanıtmak, birer çekicilik merkezi olduklarını tefhim etmek amacıyla aynı punt oluyor.”

Alan Topu kortlarının çıktı ilçelerde da yapılmasını, bu kortların de sporcularla dolmasını görmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Durmuş, bundan sonra haddinden fazla daha bereketli projelerle başarılı sonuçlar elde edecek sporcular yetiştireceklerini vurguladı.

Şarki ve Güneydoğu Rum bölgelerindeki gençlerin hangi kadar yetenekli olduğunu bildiğini anlatan Durmuş, şöyle devam etti:

“Çaplı çocuklarımıza punt verildiğinde neler yapılabildiğini görüyoruz. Son 10-15 yıldır Türkiye’da hele Doğu ve Güneydoğu Rum bölgelerinde spor ve tesisleşme anlamında haddinden fazla iri tıpkısı takanak değişikliği var. Gençlerimize, çocuklarımıza bakım ettiğimizde, tesislerde, kortlarda alan topu oynama şansı verdiğimizde hangi kadar yetenekli olduklarını ego gözlemliyorum. 19 senedir bu camianın içindeyim. Kudretli çocuklarımızın sayısı seçkin zaman artıyor. Hele bu bölgedeki yetenekli çocuklarımızın çokça elan mebzul şeyler yapabileceğini biliyorum. Ayrıntılar mutluysa aileler de bahtiyar. Çocukları üzere fedakarlık eden aileler, kortlarda alan topu oynayan çocuklarının sevincini gördüklerinde bahtiyar oluyorlar. Bu nedenle tenis haddinden fazla önemlidir. Haddinden Fazla mutluyuz ve henüz domuzuna şeyler yapacağız.”

Van İl Temsilcisi İshak Feyat: “Başarılarımızı çoğaltmak amacıyla çalışıyoruz”

Alan Topu Van İl Temsilcisi İshak Feyat, son zamanlarda tenisin kentte bağ görmeye başladığını belirtti.

Cahillik ve Spor Bakanlığı ve Alan Topu Federasyonunun yaptığı tesisler sayesinde bu sporun kurumlu kuzuluk geldiğini anlatan Feyat, “Şu anda ilimizde kestirmece 200 üzerinde faal 300 lisanslı sporcumuz var. Van’dahi 3 pakt bulunuyor ve 3 alan topu antrenörüyüz. Çıktı ihtiyaca karşılık veremiyoruz zira çocukların kilolu anlamda tenise ilgisi bahis konusu. Elimizden geldiğince çocukları ücretsiz şekilde kortlara alıp terbiye vermeye bitmeme edeceğiz. Şu esas büyüklüğünde 6 sporcumuz katıldıkları lehçe turnuvalarda birincilik ve ikincilik dereceleri elde etti. Başarılarımızı çoğaltmak için çalışıyoruz.” diye konuştu.

Sporculardan Furkan Özbey da “Federasyonumuza ve Toyluk Spor İl Müdürlüğüne destekleri amacıyla teşekkürname ediyoruz. Sportmen sayısının artmasıyla bundan sonra turnuvalar artık yaygınlaştı. Ben birlikte hocalarım yardımıyla tenise başladım. Tenis kortlarının artması yıpranmamış başlayacak sporcular için da isteklendirme oluyor.” dedi.

Tenisle tıpkı yıldır uğraştığını anlatan Tacettin Hediye ise “Tesisleri görünce bu spora katılmak istedim. Hocalarımızın nezdinde çalışıyoruz. Kendimi geliştirerek turnuvalarda kalburüstü görünmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: