Tertipler 41 yıl bilahare komutanlarına bitirme verdi

Tertipler 41 yıl sonraları komutanlarına mezuniyet verdi

1981’da askeriye işleyen devreler 41 yıl sonra Alanya’de buluştu

ANTALYA – Ağrı’üstelik 41 sene önce vatani görevlerini özne cebe arkadaşları geleneksel buluşmalarını Alanya’da yaptı. Emekli Ilçebay Salih Akyıldız, 41 sene aradan sonraları erlerinden tekmil aldı.

Ağrı’nın Patnos ilçesinde 1981 yılında 34. Yaya Alayında yurtsal görevini işleyen 16 asker geleneksel kuzuluk getirdikleri buluşmalarını bu kez Alanya’da gerçekleştirdi. Adana, İstanbul, Eskişehir, Gaziantep, Mersin Ağacı, İzmir, Kayseri ve Manisa gibi illerden mevrut devreler ilçedeki bire bir otelde tıpkısı araya geldi. Askerlik yaptıkları dönem komutanlıklarını yapanlar ve askeriye arkadaşları 41 sene bilahare o günleri tanınmayan etti. Yurdun ciharıyek vasıtasıyla gelen cebe arkadaşları anılarını tazeledi. 15 yıldır mülaki tertipler, terhislerinin 41. yılında komutanlarına itmam verdi. O zaman yüzbaşı olan Serdar Akyıldız, yıllar sonra askerlerine toplantı yaptırdı.

41 sene geçmiş Ağrı’nın Patnos ilçesinde 34. Yaya Alayında Yüzbaşı olan Başkumandan Akyıldız, 3. Kez erleriyle buluştuğunu söyledi. Askerleri ile buluşmanın kendisi için şişman ayrımsız bahtiyarlık olduğunu tabir fail Mütekait Ilçebay Akyıldız, “Ego 4 sene önce ilk kez Adana’dahi arkadaşlarla buluştum. Elan sonradan Konya’bile buluştuk. Pandemi zımnında bire bir müddet aleniyet verdik. Pandemiden sonraları bu 3. kere arkadaşlarla buluşuyorum. Bu buluşmaları çiftlemek niyetindeyiz. Rüfeka ‘Beni hatırladınız mı?’ diye niteleyerek soruyor. Yüzbaşılıktan sonrada askerlerim oldu. 20 yaşındaki yüzle 60 yaşındaki beniz ayrımlı oluyor. Her ne kadar ‘hatırladım’ desem yalan peki. Ama daha çok mesai yaptığım depocu, yazıcım olanları hatırladım” dedi.

O dönüş yaya alayında santral namına vatani görevini işleyen Recep Kayışbacak, terhisinden 5 sene sonra askerlik yaptığı arkadaşlarına ulaşmaya başladı. Askerliğinin bitiminden 25 yıl bilahare ilk kez aynı araya gelen tertipler, herhangi bir yıl buluşmaya başladı. 15 yıldır buluştuklarını tamlayan Recep Kayışbacak, “Çokça domuzuna aynı ruh aylamak geçişsiz. Gelemeyenler birlikte oldu, ebedî uyku edenlerde oldu. Aradan 40 sene geçti. 40 yıldır arkadaşlığımız, dostluğumuz devam ediyor. Askerliğim bittikten 5 yıl bilahare arkadaşlarımı biricik biricik aramaya başladım. 25 sene aradıktan sonra arkadaşlarımı buldu. Buluşmaları gerçekleştirmeye başladık. 15 yıldır üstelik gerçekleştiriyoruz. Herhangi Bir sene değişik şehirlerde gerçekleştiriyoruz. 2-3 dönüş beraber oluyoruz. Seçkin sene bugünü iple çekiyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: