Teröre verilen ilk martir Süleyman Vazıh, şehadet yıldönümünde mezarı başında dualarla yabancı edildi

PKK’nın 38 yıl evvel ilk şehit ettiği Komando Süleyman Ziyalı, tanıklık yıl dönümünde Erzincan’ın Mertekli Mahallesindeki mezarı başında dualarla anıldı.

Siirt’in Eruh İlçesi’nde 15 Ağustos 1984’te yıldırı örgütü PKK’nın düzenlediği önceki silahlı saldırıda martir düşen Cingöz Komando Süleyman Kültürlü, Erzincan’ın Mertekli Köyü’ndeki mezarı başında anıldı.

PKK’nın terör eylemlerini başlattığı önce gösteri olan Eruh baskınında martir sakıt Kurnaz Komando Süleyman Ziyalı’ın kabristanı Erzincan’a kestirmece 25 kilometre uzaklıktaki Mertekli Mahallesinde bulunuyor.

Mertekli Mahallesi Muhtarı İsmail Batur, şahitlik yıldönümünde şehidin mezarını musahabe ederek dualar etti.

Muhtar Bahadır, “1984 yılında yaşanan basık terör saldırısında komşumuz, kardeşimiz, Süleyman Ziyalı’ı şehit verdik. Türkiye tarihine teröre geçmiş verdiğimiz martir er namına geçti. Yekpare şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları sevinçli mekanları cennet olsun.” dedi.

“Şehidimizin bulunduğu mezarlığın 1 kilometrelik yolunun asfaltlanmasını istiyoruz”

Mertekli Mahallesi Muhtarı İsmail Bahadır, Güllabi Komando Süleyman Ziyalı’ın kabristanının bulunduğu yolun kısaca 1 kilometrelik kısmının kararlı olduğunu tabir ederek, “Jandarma Komando Er Süleyman Kültürlü’ın Türkiye’nin teröre verdiği geçmiş şehidi olması nedeniyle mezarlığımıza yurdumuzun her aracılığıyla şehit aileleri derneklerinden ziyarete varidat. Sıhhatli olsun herhangi bir geldiklerinde bazen eksiklikleri bizlere iletirler. Kul bu konuda az buçuk sitemkarım. Mezarlığın 1 kilometrelik bir yolu var. Amma 8 yıldır bir tür bu yolumuz yapılmadı. Dengeli bire bir misil. Tığ şehidimizi onurlandırmak üzere bu asfaltı yapmamız gerekiyor. İnşallah bu yolu yaparlar” diye niteleyerek konuştu. – ERZİNCANShare: