Terörden arındırılan Tendürek’te dağcılar zirvede Türk bayrağı açtı

Van’da asayiş güçlerinin gerçekleştirdiği kalburüstü operasyonlarla terörden arındırılan Tendürek’e dağcılar aç tırmanış gerçekleştirdi.

Balkı’nın Doğubayazıt ile Van’ın Çaldıran ilçeleri ortada bulunan Şişman Tendürek (3 bin 533 metre) ile Hasis Tendürek (3 bin 291 metre) dağları, serencam zamanlarda planlı operasyonlarla teröristlerden temizlendi.

Terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdüren güvenlik güçleri, önceleri bir nice şehidin verildiği bölgeyi terörden arındırarak güvenli ayla getirdi.

Güvenli arkaç getirilen dağda zirve heyecanı

Akşehir Aktif Dağcılık Terbiye Merkezi (AKADEMİK) Başkanı Bayram Fayans, AA muhabirine, dayanıklı coğrafyası ve volkanik yapılarıyla bilinen dağda şahika yolculuğunu anlattı.

Tendürek tırmanışı amacıyla asayiş dolayısıyla ayrıntılı yıllar müsaade beklediklerini anlatan Çini, “AKADEMİK kulübümüz ve Türkiye Dağcılık Federasyonu Balkı İl Temsilciliği organizesinde 13 dağcıyla askerimizin belirlediği rota doğrultusunda zirveye çıktık. Terörden arındırılmasıyla zirveye balkon imkanı bulduk. Bölgede bir nice martir verdik, gazilerimiz vardı. Şehitlerimize yakarış ettik. Gözyaşlarımızı tutamadık. İniş öncesi dahi İstiklal Marşımızı söyledik, Türk bayrağı açtık. Duygularımın tarifi namevcut.” diye niteleyerek konuştu.

Doruk yolculuğu 3 saat sürdü

Türkiye Alpinizm Federasyonu Antrenörü olan Çini, grupta martir karye korucusunun oğlunun dahi kayran aldığını belirterek şöyle konuştu:

“Şahika yolculuğu 3 saat sürdü. Çıktı huzurun bilge olduğu bölgede dağcılık faaliyetlerinin yapılacak olması gelgel ve bahtiyarlık kaynağımız. Kahraman asayiş güçlerimizin karşı teri ve kanlarıyla terörden temizlediği yerde duygulanmamak elde değil. Haddinden Fazla sayıda zirveye çıktım hiçbirinde bu büyüklüğünde hüzünlenmedim. Bu zamana kadar Tendürek zirvesine resmi ve aç tırmanış gerçekleştirilmedi. Bu zamanda bize talih oldu. Tanrı devletimize bozulma vermesin. Kahraman leşker, polis ve jandarmamızın ayağına taş değdirmesin.”

Share: