TELEFONDA ÖLDÜRÜLMÜŞ ARKADAŞINI TANIMADIĞINI BELIRTEN SANIĞA, MÜEBBET HAPİS İSTEMİ

ZONGULDAK’ta Filyos Çayı kenarında el ve ayakları iple sadık cesedi bulunan Arif Baykal’ın (69) ölümüyle ilişkin vakfedilmiş yargılanan arkadaşı Valör Deniz Kazı (56), karşı müddeiumumi ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet mapus cezası istedi. Akbaş duruşmada, Baykal’ın öldüğünü söylemek için arayan arkadaşlarına ‘Kendisini tanımıyorum’ dediği telefon kayıtları sorulunca, Beni tıpkısı henüz aramasınlar diye niteleyerek anca söyledim cevabını verdi.

Çaycuma kaza girişindeki Filyos Çayı kenarında 4 Karı 2021 tarihinde balık markajcı şahıslar, el ve ayakları ilişkin naaş görüp, polise bilgelik verdi. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen polis güçleri ekipleri, cesedin Arif Baykal’a ilişik olduğunu ve Bolu’bile yaşadığını tespit etti. Soruşturma kapsamında Baykal’ın Çaycuma ilçesinde gelişigüzel kaldığı arkadaşı Haysiyet Deniz Kazı gözaltına makbuz. Evvel erkin bırakılan Deniz Kazı, alıcı kayıtlarının incelenmesinin ve çamaşır ipi temin ettiğinin belirlenmesinin ardından yeniden gözaltına alınıp, tutuklandı.

Deniz Kazı için Zonguldak 3’üncü Çetin Ceza Mahkemesi’nde sevgili açıldı. Olayın ardından 11 yıllık arkadaşı Arif Baykal’ın maaşını calip Bedel Akbaş, esbak duruşmalarda bu ebat kendisine sorulduğunda, ‘Öldü mü, aslı var mı diye maaşını kontrol ettim’ dedi.

‘BU SUÇU BEN İŞLEMEDİM’

Davaya Zonguldak 3’üncü Pahal Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmada tutuklu bulunduğu Karabük’ten getirilen maznun Kıymet Deniz Kazı ve avukatı hazır bulundu. Küçümseme verilen sanık Deniz Kazı, Bu suçu ben işlemedim. Arif benim kardeşim kadar, canım kabilinden arkadaşım. Kendisi benden ayrıldıktan sonraları başına bu görüngü geldi. Ben kendisini en üst 21 Mabeyin tarihinde gördüm. Kardeşimi tıpkı marketin kamyonuyla Bolu’ya gönderdim. Elan sonra Arif’i Çaycuma Uray Parkı’nda birileriyle otururken gördüm. Strateji ettim, Arif Baykal boydak kalınca yanına gidip arkadaşımdan aldığım 40 teklik parayı verdim. Sonra tıpkı henüz görmedim. Bundan 15 dönme sonradan beni İ.Ç. aradı, ‘Arif Baykal öldürülmüş’ dedi. Ego o zaman öğrendim. Orada gördüğüm kişiler elan sonra yanına gitti mi bilmiyorum. Benim cezaevinde verdiğim ifadeler başgardiyana gidiyor o yüzden konuşamadım dedi.

‘SOKAK KÖPEĞİ İÇİN İP ALDIM’

Önceki duruşmalarda kanser ve epilepsi hastası olduğunu bu sebeple kafasının karıştığını sıklıkla tekrarlayan, ancak hekim raporunda ‘sağlıklı’ raporu sunulan Bedel Akbaş’a satın aldığı çamaşır ipi ve Baykal’ın ölümünü öğrendiği ahit sorulunca, Köye uzatmak istediğim sokak köpeği için ip aldım. Kapik üzere ipi hangi devir aldım hatırlamıyorum. Baykal neredeydi bilemiyorum. 17 Familya’ta Arif’in öldüğünü İ.Ç.’nin aramasıyla öğrendim diye niteleyerek konuştu.

Arif Baykal’ın kartıyla ATM’den servet çekme görüntüleri gösterilen maznun, Saklamıyorum, bu erkek benim. Gelgel soğuktu, kafamda o yüzden bere vardı ve sevimsiz olduğu için kafamı kaldırmadım. Kendimi gizlemeye çalışmadım diye niteleyerek kendini savundu.

Sanık Deniz Kazı’a 22 Sülale 2021’bile İ.Ç. ile yaptığı telefon görüşmesinin kayıtları okundu. Kayıtlarda İ.Ç., Deniz Kazı’a Arif’i tanıdın mı Beni sorguya aldılar. Sizi da alacaklar herhalde deyince Deniz Kazı, Ben tanımıyorum. Birçok aydır burada değilim demesinin sebebi sorulunca, Akbaş, İ.Ç. ile yaptığım görüşmede bire bir elan beni aramasın diye öyle söyledim dedi.

23 Familya 2021’birlikte esasen İ.Ç.’yi aradığı ve Arif Baykal’ı sorduğu kayıtlar üstelik mevcut Akbaş, Arif’in öldüğünden kuşkuda kaldığım için aradım. Ağzını yoklamaya çalıştım ifadelerini kullandı.

Arif Baykal’ın ölümünden 17 Aile’ta apaydın olduğunu söylediği ve ATM’nin kartı yuttuğunda Baykal’ın öldüğünden tehlikesiz olduğunu belirttiği ifadeleri hatırlatılan Deniz Kazı’a İ.Ç.?yi gene araması sorulunca, Atlaya Zıplaya, beklemek üzere aradım. Rahatsızım, sara hastasıyım kafam gidip geliyor cevabını verdi.

‘BENİ ALAY MALAY HİÇ GÖRMEDİLER’

Kendisini arayarak Arif Baykal’ın ahiret yolculuğu haberini verenlere, tanımadığını belirten Akbaş, Beni Arif’le beraberinde görmedikleri için tanımıyorum dedim ifadelerini kullandı. Örgen hakim sanığa, Kardeşim üzere seviyorum dediğiniz insanın elbette öldüğünü bozukluk tek sormadınız diyerek soruldu. Sanık Akbaş ise bire bir müddet ağızsız kaldıktan sonraları, Beni aramasınlar diye niteleyerek anca söyledim. Bilmiyorum diye niteleyerek bedel verdi.

‘KREDİ ÇEKİP PARASINI KEMIRMEK İÇİN’

Mütalaasını mukayyet olarak sunan savcı, Akbaş’a suçlamaları şöyle özetledi

Senin hakkında Arif Baykal’ı bile bile kanlı suçundan cezalandırılmanı istedik. Onun kartını daima kullanıyorsun. ‘Kardeşim kabilinden severdim’ demişsin ama kaybına ilişik hiç kimseye ulaşmamışsın. Telefon görüşmelerinde onu tanımadığını, görmene karşın görmediğini söylemişsin. Onun hesabından yüreklilik çekip kemirmek istediğini başkalarına anlatmışsın. Yüreklilik çekmemesi üstüne cani sebebin olduğunu düşündük. Cesedin köpek amacıyla aldığını sav ettiğin iple vabeste namına bulunmasının tesadüf olamayacağı üzere de öldürdüğünü düşündük.

Mütalaaya cebin meze verilen maznun, Ego suçsuzum. Beraatimi istiyorum. Adaletin kestiği inç acımaz dedi.

Maznun avukatının mütalaaya cebin defans yapması için süre verilerek dava ertelendi.

Share: