Tedaviyle sağlığına mülaki hayvan bilimi stajyerlerin sevgisiyle birey bağlanıyor

Siirt Üniversitesi (SİÜ) Baytar Fakültesi Efsanevi Hastanesinde tedaviyle sağlığına mülaki zooloji stajyer öğrencilerin sevgisiyle de güç tutunuyor.

Hastalanan sahipli hayvan bilimi ile türlü nedenlerle natürel dirim alanlarında yaralanan, zehirlenen, hastalanmış ve yardıma muhtaç melez hayvanlarına SİÜ Hayvan Hastanesi’nde alanında ehlihibre veteriner hekimlerce otama ve rehabilitasyon hizmeti sunuluyor.

SİÜ Veteriner Fakültesinde öğrenim gören 4. ve 5. derslik öğrencileri stajlarını medrese bünyesindeki efsanevi hastanesinde yaparak mesleğe hazırlanıyor.

Hayvan hastanesinde bu yıl staj özne 30 öğrenci, Siirt ve belde illerden hastaneye getirilen sahipli ve iyesiz pisik ve kapik ile ayrımlı türden kuşların tedavisine ve rehabilitasyonunda uzman veteriner hekimlere destek oluyor.

Öğrenciler dostça bağlandıkları hayvanların iyileşmesi amacıyla onlara sevecenlik gösteriyor.

“Hastaların tanı, tedavi ve operasyonlarına havari oluyorlar”

SİÜ Hayvan Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Ali Gülaydın, AA muhabirine, 5 yıl ilk faaliyete giren hastanede hayvanların canlandırma ve tedavisinin başarıyla sürdürüldüğünü söyledi.

Yaz döneminde fakültede okuyan 4. ve 5. sınıf öğrencilerin stajlarını hastanede yaptığını rapor fail Gülaydın, “Hastaların tanı, otama ve operasyonlarına koruyucu oluyorlar. Öğrenciler de cerrahi operasyonlara giriyor. Siirt’in beraberinde Diyarbakır, Mardin ve Bitlis kadar mekân illerden bile pestil alıyoruz. Bu hastalarımız alelumum trafik kazasından kaynaklı yaralanmalar. Onun dışında birçok tanıya ve tedaviye ihtiyaç olan sökel geliyor. Siirt ve Kurtalan belediyeleri ile protokolümüz var. Sokak hayvanlarının her soy tanılama ve tedavisine karşılık veriyoruz.” dedi.

Gülaydın, çıkmaz hayvanları ve başka canlılar üzere duyarlılık çağrısında bulunarak, herkesten bap ve pencere önlerine aynı ten su ve mama bırakmalarını beklediklerini belirtti.

“Bildirme muhteşem tedavi sevgi”

Stajyer öğrencilerden Narincan Çoban, staj üzere Siirt Üniversitesi Hayvan Hastanesi’ni tercih ettiğini, arkadaşlarıyla yaz ayını hayvanlarla tıpkı arada geçirdiklerini söyledi.

Sürücü, sürekli hayvanlarla ilgilendiklerini rapor ederek, iyileştiren tedavi ve cerrahi operasyonlara destek verdiklerini belirtti.

Sürücü, “Hayvanlara yem veriyor, su içiriyoruz. Onları gezdiriyoruz. Baziçe oynatarak iyileşmelerine apotr oluyoruz. Sunu kebir otama banko bağıntı. Oldukça bağlılaşım vererek, baziçe oynatarak onlara bekledikleri ilgiyi gösteriyoruz. Marazlı hayvanları iyileştirerek bahtiyar oluyoruz.” diyerek konuştu.

“Hayvan sevgisi olmasa bu patika yapılmaz”

Müzzemil Hattap Soysal, hastanede tedavisi süren hayvanlarla yakından ilgilendiklerini anlattı.

Bu meslek amacıyla efsanevi sevgisinin önemine değinen Soysal, “Efsanevi sevgisi olmasa bu iz yapılmaz. Bütün hastalarımıza sahipli yahut sahipsiz tek fark etmez elimizden gelen bildirme iyi tedaviyi uyguluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Emine Sönmez birlikte hastaneye getirilen hayvanları sağlığına kavuşturmanın kendilerini mutlu ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Zooloji rahatsızlıklarında insanlar üzere bunu dile getiremiyorlar. Mecburen bizim anlamamız gerekiyor. Bağırıyorlar, acı çekiyorlar. Onların dile getiremediği şeyleri sezmek evire çevire bire bir kalp.”

Muhammed Elhafız ise Siirt Üniversitesinde okuduğunu, darülfünun bünyesinde bakım veren hastanede staj yapmaktan kıvançlı olduğunu dile getirdi.Share: